ԵՐԵՎԱՆ, 5 մարտի – Sputnik. Բաքվում ընթացող կեղծ դատավարությամբ դատում են ոչ միայն Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, այլև Արցախի ինքնորոշման իրավունքը, և մեղադրանքի սլաքներն ամբողջությամբ ուղղում դեպի ՀՀ։ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։Ըստ Օհանյանի` գերիների հարցը մշտապես պետք է լինի Ադրբեջանի հետ ՀՀ իշխանությունների բանակցային սեղանին, և մեր իշխանություններն այդ ուղղությամբ պետք է համապատասխան աշխատանք տանեն։ Բացի այդ, Օհանյանի կարծիքով, այդ հարցն իր լուծման ամենաարդյունավետ հարթակում պետք է բարձրացվի` միջազգային ատյաններում։«Եթե նույնիսկ գաղտնի աշխատանք է տարվում ՀՀ իշխանությունների կողմից, այն չպետք է բացառի հրապարակային աշխատանքը, և այն պետք է երևա ՀՀ–ում. իշխանությունները պետք է հոգատար լինեն գերիների ընտանիքների նկատմամբ և անմիջական կապի մեջ լինեն նրանց հետ»,– ընդգծեց ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարը։Ըստ նրա` անընդհատ Ադրբեջանին զիջելը որևէ լավ տեղ չի տանելու, և մի օր դրա դեմը պետք է առնել։ Նա այն համոզման է, որ դրա միակ ճանապարհը ՀՀ պարտված իշխանությունների հեռանալն է։Հունվարի 17-ից Ադրբեջանում ընթանում է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական առաջնորդների գործով «դատավարությունը»: Մեղադրյալների թվում են նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը և այլք:Նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի գործը քննվում է առանձին վարույթով: Չնայած գործի նյութերը մյուսների հետ միավորելու նրա խնդրանքին` դատարանը որոշել է 422 հատորներից 400-ը դիտարկել առանձին:Փետրվարի 26-ին, հայտնի դարձավ,, որ Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է, քանի որ նա ադրբեջանական բանտում փետրվարի 19–ից հացադուլ է սկսել։Դուք հանցակից եք ձեր լռությամբ. Մանե Թանդիլյանը կառավարությանը հիշեցրեց գերիների մասին
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/02/19/86150710_0:0:840:630_1920x0_80_0_0_a43f76e49c0231439d2dabfd4c4078ac.jpg.webpSputnik Արմենիա
սեյրան օհանյան, գերի, բաքու, դատ, ռուբեն վարդանյան
12:18 05.03.2025 (Թարմացված է: 14:25 05.03.2025) Սեյրան Օհանյանի կարծիքով` գերիների հարցը մշտապես պետք է լինի Ադրբեջանի հետ ՀՀ իշխանությունների բանակցային սեղանին, և մեր իշխանություններն այդ ուղղությամբ պետք է համապատասխան աշխատանք տանեն։
ԵՐԵՎԱՆ, 5 մարտի – Sputnik. Բաքվում ընթացող կեղծ դատավարությամբ դատում են ոչ միայն Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, այլև Արցախի ինքնորոշման իրավունքը, և մեղադրանքի սլաքներն ամբողջությամբ ուղղում դեպի ՀՀ։ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
«Բաքվում պահվում է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, որն օրինական ճանապարհով է ընտրվել, և նրանք մեր մարտական ընկերներներն են։ Նրանց նկատմամբ այսօր անմարդկային վերաբերմունք է ցուցաբերվում, կեղծ դատավարություն է իրականացվում»,– ընդգծեց նա։
Ըստ Օհանյանի` գերիների հարցը մշտապես պետք է լինի Ադրբեջանի հետ ՀՀ իշխանությունների բանակցային սեղանին, և մեր իշխանություններն այդ ուղղությամբ պետք է համապատասխան աշխատանք տանեն։ Բացի այդ, Օհանյանի կարծիքով, այդ հարցն իր լուծման ամենաարդյունավետ հարթակում պետք է բարձրացվի` միջազգային ատյաններում։
«Եթե նույնիսկ գաղտնի աշխատանք է տարվում ՀՀ իշխանությունների կողմից, այն չպետք է բացառի հրապարակային աշխատանքը, և այն պետք է երևա ՀՀ–ում. իշխանությունները պետք է հոգատար լինեն գերիների ընտանիքների նկատմամբ և անմիջական կապի մեջ լինեն նրանց հետ»,– ընդգծեց ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարը։
Ըստ նրա` անընդհատ Ադրբեջանին զիջելը որևէ լավ տեղ չի տանելու, և մի օր դրա դեմը պետք է առնել։ Նա այն համոզման է, որ դրա միակ ճանապարհը ՀՀ պարտված իշխանությունների հեռանալն է։
Հունվարի 17-ից Ադրբեջանում ընթանում է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական առաջնորդների գործով
քննվում է առանձին վարույթով: Չնայած գործի նյութերը մյուսների հետ միավորելու նրա խնդրանքին` դատարանը որոշել է 422 հատորներից 400-ը դիտարկել առանձին: