📎Դատավոր Վահե Դոլմազյանը հայտնի է որպես մի շարք աղմկահարույց գործերով կալանքի որոշում կայացրած դատավոր։
❗️Մկրտիչ սրբազանին տանելու են կալանքի, նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում են հարուցել` հավաքների հետ կապված ու քվեարկության արդյունքների վրա ազդելու համար. Արա Զոհրաբյան Մենք հանդիպեցինք Մկրտիչ սրբազանին, պարզվեց` ի սկզբանե այստեղ է նա բերվել, սակայն նրա հետ…
Արագածոտնի թեմի առաջնորդի գործով 54 քննիչ է ներգրավված․ Երեմ Սարգսյան
«Մկրտիչ սրբազանի գործն այն աստիճան «պետական կարևորություն» ունի, որ դրանով կազմված քննչական խումբը բաղկացած է 54 քննիչից։ 54 քննիչ, բանուգործ թողած, Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու հարցերով է զբաղվում»,– գրել է փաստաբանը ֆեյսբուքյան էջում։
Սամվել Կարապետյանի կալանքը երկարաձգելու վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի 02։30-ին, @ArmeniaSputnik–ին հայտնեց փաստաբան Արամ Վարդևանյանը
Հակակոռուպցիոն դատարանի տարածքում մեծ թվով ոստիկաններ են կուտակված։ Գործարարին արդեն տարել են դատարանի դահլիճից։
Հյուսիսային Ամերիկայի հայ առաքելական եկեղեցու թեմակալ առաջնորդները կոչով դիմել են ՀՀ իշխանությանը
Նրանք մտահոգություն են հայտնել Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի, քահանաների և առաջնորդարանի աշխատակիցների ձերբակալությունների կապակցությամբ։
«ՀՀ իշխանությանը կոչ ենք անում ապահովել արդարություն, թափանցիկություն և օրենքի պատշաճ ընթացք, հարգել հայ եկեղեցու պատմական անկախությունն ու սրբազան առաքելությունը։ Այս դժվարին պահին մենք միասնաբար կանգնում ենք Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ի, մեր հոգևորականության և բոլոր հավատացյալների կողքին` թե՛ Հայաստանում, թե՛ սփյուռքում»,– ասված է հայտարարությունում։
Մայր աթոռի դեմ հարձակումից առաջ իշխանությունն իր վերջին նախապատրաստությունն է իրականացնում. ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյան
«Այսօրվա ձերբակալությունների շարքն ամբողջովին տեղավորվում է այդ տրամաբանության մեջ։ Ակնհայտ է, որ այս իշխանության համար որևէ սահման վաղուց գոյություն չունի, նշանակություն չունի, թե ում նկատմամբ են իրականացվում այդ հարձակումներն ու ապօրինությունները»,– ասաց Աբրահամյանը Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի Կենտրոնի նստավայրի բակում գտնվող լրագրողներին։
Դատարան ժամանեցին Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի և մյուս ձերբակալված անձանց փաստաբանները՝ Արա Զոհրաբյանը, Երեմ Սարգսյանը և մյուս պաշտպանները։
Իրավիճակը Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի Կենտրոնի նստավայրի բակում
Այս դատարանում է քննվելու Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի կալանքի միջնորդությունը։
Դատարանի բակում է նաև Սաղմոսավանքի հոգևոր հովիվ Փառեն քահանա Առաքելյանը, որը հոկտեմբերի 15-ին բերման ենթարկված 13 հոգևորականներից մեկն էր։
Վլադիմիր Պուտինը հաստատել է 2026-2030 թվականների պետական միգրացիոն քաղաքականության հայեցակարգը, որի արդյունքը պետք է լինի ապօրինի միգրանտների և հանցագործությունների թվի նվազումը:
Սփյուռքից ու Հայ առաքելական եկեղեցուց բացի մենք այլ ռեսուրս չունենք, «Աբովյան Time»–ի եթերում ասում է քաղաքական գիտությունների դոկտոր Արսեն Գասպարյանը
Քաղաքագետի պնդմամբ` պետությունը, սփյուռքը և եկեղեցին կարող են զարգացնել մեր կյանքի բոլոր ոլորտները՝ սկսած բանակից` մինչև առողջապահություն ու բնապահպանություն։
«34 տարի Հայաստանը անկախ պետություն է։ Եթե ես հիմա թվարկեմ այն բոլոր թերությունները մեր երկրի, որոնք չեն իրականացվել, որովհետև չունենք բավարար մարդկային կապիտալ Հայաստանում, և պետք չէ ամաչել դրանից... Բայց մենք ունենք սփյուռք, որտեղ կա այդ պակասող մարդկային ներուժը՝ փայլուն իրավաբաններ, բժիշկներ, գիտնականներ, բիզնեսմեններ։ Այս մարդիկ թող ունենան երկու հայրենիք` ՀՀ–ն և այն պետությունը, որտեղ ծնվել են։ Պետք է մոտիվացնել, որպեսզի նրանք գան Հայաստան։ Եվ ես համոզված եմ՝ եթե սփյուռքը դառնա մեր երկրի քաղաքական, գործադիր և դատական համակարգերի ակտիվ մասնակիցը, ապա Հայաստանի պատկերը շատ արագ կփոխվի»։