ԵՐԵՎԱՆ, 18 փետրվարի – Sputnik․ Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Հովհաննես Մելքոնյանին, դատավորներ Սիմա Աբովյանին և Էդգար Հովհաննիսյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը մոտ ապագայում բարձրացվելու է: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։Նրա կարծիքով՝ այս դատավորները կատարել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 482-րդ հոդվածում նշված արարքը։ Ըստ հոդվածի՝ շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությունից կամ խմբային շահերից ելնելով ակնհայտ անարդար դատավճիռ, վճիռ կամ դատական այլ ակտ կայացնելը պատժվում է նաև ազատազրկմամբ՝ մեկից չորս տարի ժամկետով։Փաստաբանն ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքին, որ դատավորներ Հովհաննես Մելքոնյանը և Սիմա Աբովյանը կարգալույծ նախկին քահանաներ Ստեփան Ասատրյանի (նախկինում՝ տեր Արամ) և Արամայիս Թախմազյանի (նախկինում՝ տեր Թադե) հայցադիմումները վերադարձնելիս համարյա նույն տեքստով որոշումներ են կայացրել։ Զոհրաբյանի կարծիքով՝ սա նույնպես ապացույց է, որ այս դատավորները գործում են խմբային շահերով:Երեք դատավորներն էլ կոպտորեն խախտել են ինչպես Սահմանադրության, այնպես էլ «ՀՀ և Հայաստանյայց առաքելական Սուրբ եկեղեցու հարաբերությունների մասին» և «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքները:Հիշեցնենք, որ դատավորներ Սիմա Աբովյանը և Հովհաննես Մելքոնյանը պարտավորեցրել են Հայաստանյայց առաքելական Սուրբ եկեղեցուն և այլ անձանց ամբողջությամբ և առանց խոչընդոտ ապահովել նախկին քահանաներ Ստեփան Ասատրյանի և Արամայիս Թախմազյանի պաշտոնավարումը հոգևոր հովվի պաշտոնում, իսկ Էդգար Հովհաննիսյանն էլ պարտավորեցրել է եկեղեցուն ապահովել, որ Արման Սարոյանը (նախկինում՝ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյան) պաշտոնավարի Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում։«Եկեղեցական կանոնների համաձայն` կարգալույծ եղած հոգևորականի հետ աղոթակից լինելը հոգևորականի համար կարգալույծ լինելու հիմք է: Այս դատավորների իրավական պատասխանատվության հարցը պարզ է, բայց արդյոք այս անձինք չե՞ն վախենում հոգևոր պատասխանատվությունից: Իրենց վերագրում են այնպիսի լիազորություններ, որոնք ունի միայն օծված և հոգևոր իշխանություն ունեցող Ամենայն հայոց կաթողիկոսը»,- գրում է Զոհրաբյանը։Նա շեշտում է՝ դատավորներն իրենց չվերաբերող ոլորտի մասին կայացրել են այնպիսի որոշումներ, որոնք անհնարին է կատարել այնպես, ինչպես եթե դատավորները մի օր էլ որոշեն՝ այսուհետև արևը պետք է արևմուտքից ծագի:
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07ea/01/1a/98107558_90:0:1511:1066_1920x0_80_0_0_be754c5b0a57f3c9fb2089cb62222cbd.jpgSputnik Արմենիա
արա զոհրաբյան, հայ առաքելական եկեղեցի, դատարան, դատավոր, կարգալույծ, մասյացոտնի թեմ
14:36 18.02.2026 (Թարմացված է: 15:18 18.02.2026) Փաստաբանը շեշտում է՝ դատավորները կայացրել են այնպիսի որոշումներ, որոնք անհնար է կատարել, այնպես, ինչպես եթե մի օր որոշում կայացնեն, որ արևը պետք է արևմուտքից ծագի։
ԵՐԵՎԱՆ, 18 փետրվարի – Sputnik․ Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Հովհաննես Մելքոնյանին, դատավորներ Սիմա Աբովյանին և Էդգար Հովհաննիսյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը մոտ ապագայում բարձրացվելու է: Այս մասին իր
ֆեյսբուքյան էջում գրել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
Հիշեցնենք, որ դատավորներ Սիմա Աբովյանը և Հովհաննես Մելքոնյանը
պարտավորեցրել են Հայաստանյայց առաքելական Սուրբ եկեղեցուն և այլ անձանց ամբողջությամբ և առանց խոչընդոտ ապահովել նախկին քահանաներ Ստեփան Ասատրյանի և Արամայիս Թախմազյանի պաշտոնավարումը հոգևոր հովվի պաշտոնում, իսկ Էդգար Հովհաննիսյանն էլ պարտավորեցրել է եկեղեցուն ապահովել, որ Արման Սարոյանը (նախկինում՝ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյան) պաշտոնավարի Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում։