ամենայն հայոց կաթողիկոս գարեգին բ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 փետրվարի – Sputnik․ Եպիսկոպոսաց ժողովին մասնակցելու համար Հայաստանից 2 եպիսկոպոս է մեկնել Ավստրիա: Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում տեղեկությունը հայտնեց Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն տեր Եսայի քահանա Արթենյանը։ Խոսքը տեր Արարատ եպիսկոպոս Գալթագճյանի և տեր Դանիել եպիսկոպոս Ֆընդկյանի մասին է։Նշենք, որ փետրվարի 16-19-ը Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հրավերով պետք է տեղի ունենա Եպիսկոպոսաց ժողովը։ Հունվարի 29-ին ՔԿ–ն հայտնեց, որ Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու դեմ քրեական վարույթ է նախաձեռնել Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ, կարգալույծ արված Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանի (Արման Սարոյանի) «գործով» (դատական ակտը չկատարելը)։Հունվարի 31-ին 6 բարձրաստիճան հոգևորականներ գործի շրջանակում հարցաքննության կանչվեցին ՀՀ քննչական կոմիտե, որտեղ նրանց նկատմամբ խափանման միջոց ընտրվեց բացակայելու արգելքը։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e4/0c/1b/25916011_241:0:1600:1019_1920x0_80_0_0_8626b4076d402ae57e129689ce551756.jpgSputnik Արմենիա
եպիսկոպոսաց ժողով, ավստրիա, հայաստան, ամենայն հայոց կաթողիկոս գարեգին բ
Նշենք, որ փետրվարի 16-19-ը Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հրավերով պետք է տեղի ունենա