Հայաստանի և Չինաստանի միջև քաղաքական խորհրդակցություններ են կայացել
© Photo : press office of MFA of RA Замминистров иностранных дел Армении и Китая Мнацакан Сафарян и Лю Бинь на политических консультациях (4 марта 2025). Пекин
Замминистров иностранных дел Армении и Китая Мнацакан Сафарян и Лю Бинь на политических консультациях (4 марта 2025). Пекин - Sputnik Արմենիա, 1920, 05.03.2025
Հանդիպման ընթացքում Չինաստանը վերահաստատել է իր աջակցությունը Հայաստանի քաղաքական անկախությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ Հայաստանն էլ իր հերթին վերահաստատել է իր աջակցությունը «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին։
ԵՐԵՎԱՆ, 5 մարտի – Sputnik. Հայաստանի և Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ, որոնք գլավորել են ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը և Չինաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Լիու Բինը։ Տեղեկությունը հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերն ընդգծել են երկկողմ քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը և քննարկել դրա հետագա խորացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը»,–նշված է հաղորդագրության մեջ։
Չինաստանը վերահաստատել է իր աջակցությունը Հայաստանի քաղաքական անկախությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ Հայաստանը վերահաստատել է իր աջակցությունը «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին։
Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, այդ թվում՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, գյուղատնտեսության, տրանսպորտային փոխկապակցվածության, մշակութային, հումանիտար ոլորտներում։ Գոհունակությամբ արձանագրվել է Հայաստանի և Չինաստանի միջև հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան։
Նշենք, որ արդեն 8 ամիս է` Չինաստանը ՀՀ–ում դեսպան չունի։