ԵՐԵՎԱՆ, 5 մարտի – Sputnik. Հայաստանի և Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ, որոնք գլավորել են ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը և Չինաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Լիու Բինը։ Տեղեկությունը հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։Չինաստանը վերահաստատել է իր աջակցությունը Հայաստանի քաղաքական անկախությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ Հայաստանը վերահաստատել է իր աջակցությունը «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին։Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, այդ թվում՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, գյուղատնտեսության, տրանսպորտային փոխկապակցվածության, մշակութային, հումանիտար ոլորտներում։ Գոհունակությամբ արձանագրվել է Հայաստանի և Չինաստանի միջև հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան։Նշենք, որ արդեն 8 ամիս է` Չինաստանը ՀՀ–ում դեսպան չունի։Պեկինը դեղին լույս է վառել Երևանի համար. ինչո՞ւ Չինաստանը 7 ամիս դեսպան չունի ՀՀ–ում
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/03/05/86423272_62:0:1199:853_1920x0_80_0_0_21715bc0c3ef3f6f141962ef4cbd0a61.jpg.webpSputnik Արմենիա
չինաստան, հայաստան, խորհրդակցություն, դեսպան
12:03 05.03.2025 (Թարմացված է: 14:27 05.03.2025) Հանդիպման ընթացքում Չինաստանը վերահաստատել է իր աջակցությունը Հայաստանի քաղաքական անկախությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ Հայաստանն էլ իր հերթին վերահաստատել է իր աջակցությունը «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին։
ԵՐԵՎԱՆ, 5 մարտի – Sputnik. Հայաստանի և Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ, որոնք գլավորել են ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը և Չինաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Լիու Բինը։ Տեղեկությունը հայտնում է
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերն ընդգծել են երկկողմ քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը և քննարկել դրա հետագա խորացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը»,–նշված է հաղորդագրության մեջ։
Չինաստանը վերահաստատել է իր աջակցությունը Հայաստանի քաղաքական անկախությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ Հայաստանը վերահաստատել է իր աջակցությունը «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին։
Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, այդ թվում՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, գյուղատնտեսության, տրանսպորտային փոխկապակցվածության, մշակութային, հումանիտար ոլորտներում։ Գոհունակությամբ արձանագրվել է Հայաստանի և Չինաստանի միջև հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան։
Նշենք, որ արդեն 8 ամիս է` Չինաստանը ՀՀ–ում դեսպան չունի։