ԵՐԵՎԱՆ, 15 փետրվարի – Sputnik․ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուի հետ։ Տեղեկությունը հայտնում է վարչապետի մամուլի ծառայությունը։Քննարկվել են Հայաստանի և ԵԱՀԿ-ի միջև համագործակցության ընթացքը և զարգացման հեռանկարները։ Անդրադարձ է արվել տարածաշրջանային նշանակության հարցերի:Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը, որի հաջողությունն էական դեր կունենա տարածաշրջանային կայունության ապահովման գործում։Հավելենք, որ Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն ԵԱՀկ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նշանակվել է 2024թ․ դեկտեմբերի 6-ին։ Նա երկարամյա փորձառությամբ թուրք դիվանագետ է, 1996-200թթ․ եղել է Թուրքիայի նախագահ Սուլեյման Դեմիրելի գլխավոր խորհրդականը, 5 տարի՝ 2002-2007թ․, ղեկավարել թուրքական դիվանագիտական ծառայությունը Իսրայելում։ 2009-2015թթ․ Սինիրլիօղլուն եղել է Թուրքիայի ԱԳ փոխնախարարը, իսկ 2015թ․ մի քանի ամիս զբաղեցրել ԱԳ նախարարի պաշտոնը, 2016-2023թթ․ եղել է ՄԱԿ-ում Թուրքիայի ներկայացուցիչը։Հիշեցնենք՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 8-ին սոցցանցերում հրապարակեց իր 12 առաջարկները, որոնք, իր կարծիքով, կօգնեն երկարատև կայունություն և խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում։ Դրանցից մեկն էլ վերաբերում էր Մինսկի խմբի լուծարմանը։Մի քանի օր անց նրա խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը գրառում կատարեց՝ նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դիտարկում է Մինսկի խումբը լուծարելու հարցով ԵԱՀԿ դիմելու հնարավորությունը:Նա հիշեցրել էր, որ Փաշինյանն հարցազրույցներից մեկում անդրադառնալով ԵԱՀԿ ՄԽ-ն լուծարելու գաղափարի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշմանը` ասել էր՝ եթե չկա կոնֆլիկտ, ինչ իմաստ ունի կոնֆլիկտի կարգավորմամբ զբաղվող ձևաչափի գոյությունը: Նա նաև նշել էր` Հայաստանը պետք է համոզվի, որ այս նույն տրամաբանությամբ է հարցին մոտենում Ադրբեջանը:
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/02/0f/85822144_82:0:1566:1113_1920x0_80_0_0_70bf852530be5e70ef644cd182217b3c.jpg.webpSputnik Արմենիա
նիկոլ փաշինյան, եահկ, եահկ մինսկի խումբ, դիվանագետ, թուրք
19:00 15.02.2025 (Թարմացված է: 19:11 15.02.2025) Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետը 12 առաջարկ էր ներկայացրել՝ ուղղված տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատմանը, որոնցից մեկը վերաբերում էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարմանը։
ԵՐԵՎԱՆ, 15 փետրվարի – Sputnik․ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուի հետ։ Տեղեկությունը հայտնում է
վարչապետի մամուլի ծառայությունը։
Քննարկվել են Հայաստանի և ԵԱՀԿ-ի միջև համագործակցության ընթացքը և զարգացման հեռանկարները։ Անդրադարձ է արվել տարածաշրջանային նշանակության հարցերի:
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը, որի հաջողությունն էական դեր կունենա տարածաշրջանային կայունության ապահովման գործում։
«ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը վերահաստատել է կազմակերպության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու խաղաղության և կայունության հաստատման ջանքերին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Հավելենք, որ Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն ԵԱՀկ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նշանակվել է 2024թ․ դեկտեմբերի 6-ին։ Նա երկարամյա փորձառությամբ թուրք դիվանագետ է, 1996-200թթ․ եղել է Թուրքիայի նախագահ Սուլեյման Դեմիրելի գլխավոր խորհրդականը, 5 տարի՝ 2002-2007թ․, ղեկավարել թուրքական դիվանագիտական ծառայությունը Իսրայելում։ 2009-2015թթ․ Սինիրլիօղլուն եղել է Թուրքիայի ԱԳ փոխնախարարը, իսկ 2015թ․ մի քանի ամիս զբաղեցրել ԱԳ նախարարի պաշտոնը, 2016-2023թթ․ եղել է ՄԱԿ-ում Թուրքիայի ներկայացուցիչը։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 8-ին սոցցանցերում հրապարակեց
իր 12 առաջարկները, որոնք, իր կարծիքով, կօգնեն երկարատև կայունություն և խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում։ Դրանցից մեկն էլ վերաբերում էր Մինսկի խմբի լուծարմանը։
Մի քանի օր անց նրա խոսնակ
Նազելի Բաղդասարյանը գրառում կատարեց՝ նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դիտարկում է Մինսկի խումբը լուծարելու հարցով ԵԱՀԿ դիմելու հնարավորությունը:
Նա հիշեցրել էր, որ Փաշինյանն հարցազրույցներից մեկում անդրադառնալով ԵԱՀԿ ՄԽ-ն լուծարելու գաղափարի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշմանը` ասել էր՝ եթե չկա կոնֆլիկտ, ինչ իմաստ ունի կոնֆլիկտի կարգավորմամբ զբաղվող ձևաչափի գոյությունը: Նա նաև նշել էր` Հայաստանը պետք է համոզվի, որ այս նույն տրամաբանությամբ է հարցին մոտենում Ադրբեջանը: