© Sputnik / Asatur YesayantsФлаги Армении и Польши
Флаги Армении и Польши - Sputnik Արմենիա, 1920, 19.02.2026
Համաձայնագրի նպատակն է նաև հաստատել ռազմատեխնիկական բնագավառում կողմերի միջև համագործակցության հիմնական սկզբունքները և ընթացակարգերը։
ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի – Sputnik․ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը Լեհաստանի ազգային պաշտպանության նախարարի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագրի կստորագրի։ Համապատասխան որոշումն ընդունվեց ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ։
«Համաձայնագրի ստորագրումը կհամալրի փոխգործակցության օրակարգը՝ հիմքեր ստեղծելով պաշտպանական երկու գերատեսչությունների միջև սերտ համագործակցության համար, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցության օրակարգն առաջ մղելու գործին»,– ասված է որոշման հիմնավորման մեջ:
Համաձայնագրի նպատակն է նաև հաստատել ռազմատեխնիկական բնագավառում կողմերի միջև համագործակցության հիմնական սկզբունքները և ընթացակարգերը, համաձայն որի կողմերը կհամագործակցեն հավասարության, փոխադարձ հարգանքի և փոխշահավետության սկզբունքների հիման վրա:
Լեհաստանի ԱԳՆ-ն փակում է ՌԴ-ի վերջին գլխավոր հյուպատոսությունը
Նշվում է, որ Հայաստանի և Լեհաստանի միջև պաշտպանության ոլորտում համագործակցության իրավական հիմքը հանդիսանում է Վարշավայում 2004 թ. սեպտեմբերի 6–ին ՀՀ––ի և Լեհաստանի կառավարությունների միջև ստորագրված համաձայնագիրը պաշտպանության բնագավառում համագործակցության մասին: