ԵՐԵՎԱՆ, 18 փետրվարի – Sputnik. Վատիկանը չի միանա ԱՄՆ-ի գլխավորած Խաղաղության խորհրդին։ Այս մասին հայտարարել է Վատիկանի պետքարտուղար, կարդինալ Պիետրո Պարոլինը։Հիշեցնենք` 2026 թվականի հունվարին 16-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնեց, որ Գազայի հատվածում տիրող իրավիճակը կարգավորելու համար Խաղաղության խորհուրդ կձևավորվի, և նա մի շարք պետությունների ղեկավարների (այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Բելառուսի) հրավիրեց միանալ այդ նախաձեռնությանը:Փետրվարի 19-ին կկայանա Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստը։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/05/08/88757835_0:0:2732:2048_1920x0_80_0_0_a3452da0650b46762c6c4fc3853258a6.jpgSputnik Արմենիա
վատիկան, խաղաղության խորհուրդ, ամն
Վատիկանում պնդում են, որ միջազգային ճգնաժամերի կարգավորումը պետք է իրականացվի ՄԱԿ-ի շրջանակում:
ԵՐԵՎԱՆ, 18 փետրվարի – Sputnik. Վատիկանը չի միանա ԱՄՆ-ի գլխավորած Խաղաղության խորհրդին։ Այս մասին հայտարարել է Վատիկանի պետքարտուղար, կարդինալ Պիետրո Պարոլինը։
«Մեր դիրքորոշումն այն է, որ միջազգային մակարդակում ճգնաժամային կարգավորման հարցերը պետք է լուծվեն նախևառաջ ՄԱԿ-ի միջոցով։ Սա այն սկզբունքային կետերից մեկն է, որը մենք պնդել ենք»,- Պարոլինի խոսքերն է մեջբերում «Reuters» գործակալությունը։
Փետրվարի 19-ին կկայանա Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստը։