«Ձեռքերդ հեռու եկեղեցուց». բողոքի ակցիա դատախազության և կառավարության մոտ
Ակցիայի մասնակիցները պարզել էին «Հավատքը չի դատվում», «Քննիչը պետք է ծառայի օրենքին» և նմանատիպ գրությամբ ցուցապաստառներ։
Ի պաշպանություն Ամենայն հայոց կաթողիկոսի և Հայ առաքելական եկեղեցու այսօր բողոքի ակցիաներ տեղի ունեցան ՀՀ դատախազության և կառավարության շենքերի մոտ։ Կազմակերպիչներն էին «Համահայկական ճակատ» կուսակցությունը և համանուն շարժումը։
Ակցիայի մասնակիցները պարզել էին «Հավատքը չի դատվում», «Քննիչը պետք է ծառայի օրենքին» և նմանատիպ գրությամբ ցուցապաստառներ։ Միաժամանակ նրանք վանկարկում էին. «Ձեռքերդ հեռու եկեղեցուց»։
«Համահայկական ճակատ» կուսակցության նախագահ Արսեն Վարդանյանի խոսքով` դատախազության շենքի մոտ են եկել, քանի որ այս կառույցը չի հետևում սահմանադրական կարգի պահպանմանը։
«Մեր վերաբերմունքը թե դատախազությանը, թե ուժային մյուս կառույցներին բացասական ենք գնահատում. իրենք հատուկ ցուցումներով կատարում են հատուկ հրամաններ»,– հայտարարեց նա։
Ակցիայի մասնակիցներն, այնուհետև, երթով շարժվեցին ՀՀ կառավարության շենքի մոտ` այստեղ ևս ներկայացնելով իրենց պահանջները։
Հիշեցնենք` տևական ժամանակ է` ՀՀ իշխանությունը արշավ է սկսել եկեղեցու ու հատկապես կաթողիկոսի դեմ։ 2026 թ–ի հունվարի 4-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու կաթողիկոսի հեռացումը պահանջող 10 եպիսկոպոսները հայտարարեցին Հայ առաքելական եկեղեցու «բարենորոգման» մեկնարկի մասին ու հրապարակեցին այսպես կոչված իրենց «ճանապարհային քարտեզը»։ 10 եպիսկոպոսների ու Փաշինյանի ստորագրած փաստաթղթով ստեղծվում է համակարգող խորհուրդ, որը պետք է զբաղվի Հայ առաքելական եկեղեցու «բարեփոխման» կազմակերպչական հարցերով։
Արդեն փետրվարի 14-ին ՀՀ դատախազությունը Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցել Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ, կարգալույծ արված Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանի հետ կապված դատական ակտի կատարումը խոչընդոտելու մեղադրանքով ու արգելել է նրա ելքը Հայաստանից: