հայ գերիներ, անհետ կորածներ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի – Sputnik․ Բաքվի դատարանը Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտեց 20 տարվա ազատազրկման։ Այս մասին գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։2025-ի դեկտեմբերի 18-ին դատախազը նրա նկատմամբ ցմահ ազատազրկում էր պահանջել։Վարդանյանին Բաքվի դատարանը մեղադրում է «խաղաղության և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների», «ռազմական հանցագործությունների», ինչպես նաև «ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման» և Ադրբեջանի Հանրապետության Քրեական օրենսգրքի հոդվածներով նախատեսված այլ ծանր հանցագործությունների մեջ։Ռուբեն Վարդանյանը ծնվել է 1968 թվականին, մայիսի 25–ին նա կդառնա 58 տարեկան։Հիշեցնենք` Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական առաջնորդների գործով «դատավարությունը», որը սկսվել էր 2025 թվականի հունվարին, նույնպես ավարտվել է, և դատարանը փետրվարի 5–ին հրապարակել է դատավճիռները` ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը և ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը։ Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը դատապարտվել են 20 տարվա ազատազրկման։ Քաղաքացիական գերիներ Մադաթ Բաբայանը և Մելքիսեթ Փաշայանը դատապարտվել են 19 տարվա ազատազրկման, Գարիկ Մարտիրոսյանը՝ 18, Դավիթ Ալահվերդյանը և Լևոն Բալայանը՝ 16, Էրիկ Ղազարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը, Վասիլ Բեգլարյանը՝ 15 տարվա ազատազրկման։Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի «գործը» քննվում էր առանձնացված վարույթով։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/0c/08/96673538_71:0:1210:854_1920x0_80_0_0_ca496bb55f79c71f091505617b36544f.jpgSputnik Արմենիա
ռուբեն վարդանյան, բաքու, դատարան, գերի, հայ գերիներ, անհետ կորածներ, ազատազրկում
11:28 17.02.2026 (Թարմացված է: 11:40 17.02.2026) Ռուբեն Վարդանյանը 57 տարեկան է։
2025-ի դեկտեմբերի 18-ին դատախազը նրա նկատմամբ
ցմահ ազատազրկում էր պահանջել։