արագածոտնի թեմի առաջնորդարան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի – Sputnik. Արագածոտնի թեմի գլխավոր հաշվապահ Նաիրա Ալավերդյանն ազատվեց տնային կալանքից։ Տեղեկությունը հայտնում է փաստաբան Մարինե Ֆարմանյանը։Որոշումը կայացրել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը` դատավոր Մանվել Շահվերդյանի նախագահությամբ։ Կալանքի ժամկետը երկարացնելու միջնորդությունը ներկայացրել էր քննիչ Նազելի Սարգսյանը։Հիշեցնենք` հոկտեմբերի 15-ի վաղ առավոտյան իրավապահները խուզարկություն իրականացրին Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի տանը, ապա բերման ենթարկել նրան։ Սրբազանից բացի, բերման ենթարկվեցին նաև Արագածոտնի թեմի 12 քահանաներ և առաջնորդարանի աշխատակիցներ։ Ավելի ուշ ՔԿ–ն հայտնեց, որ 3-ը ձերբակալվել են, որոնցից մեկը թեմի առաջնորդն է։ Ալավերդյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը)։Հոկտեմբերի 17-ին նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել տնային կալանքը։ Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ քննչական կոմիտեից տեղեկացրին, որ նրա խափանման միջոցը երկարաձգելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/0a/11/94728253_0:0:1500:1125_1920x0_80_0_0_7b00d0b683b0a104c3bea612a67d3179.jpgSputnik Արմենիա
հայաստան, նաիրա ալավերդյան, դատարան, տնային կալանք, մարինե ֆարմանյան, արագածոտնի թեմի առաջնորդարան, հաշվապահ
18:02 17.02.2026 (Թարմացված է: 18:31 17.02.2026) Նաիրա Ալավերդյանը տնային կալանքի տակ էր 2025 թվականի հոկտեմբերից։
ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի – Sputnik. Արագածոտնի թեմի գլխավոր հաշվապահ Նաիրա Ալավերդյանն ազատվեց տնային կալանքից։ Տեղեկությունը հայտնում է փաստաբան
Մարինե Ֆարմանյանը։
Հիշեցնենք` հոկտեմբերի 15-ի վաղ առավոտյան իրավապահները
խուզարկություն իրականացրին Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի տանը, ապա բերման ենթարկել նրան։ Սրբազանից բացի, բերման ենթարկվեցին նաև Արագածոտնի թեմի 12 քահանաներ և առաջնորդարանի աշխատակիցներ։ Ավելի ուշ ՔԿ–ն հայտնեց, որ
3-ը ձերբակալվել են, որոնցից մեկը թեմի առաջնորդն է։
Հոկտեմբերի 17-ին նրա նկատմամբ
խափանման միջոց էր ընտրվել տնային կալանքը։ Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ քննչական կոմիտեից տեղեկացրին, որ նրա խափանման միջոցը երկարաձգելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է։