ԵՐԵՎԱՆ, 27 մարտի – Sputnik. Բիզնեսի առավել հարմարավետ աշխատանքի համար ռուսական և հայկական շինարարական նորմերը պետք է մոտեցվեն։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում այս մասին ասաց Ռուսաստանի շինարարների միության փոխնախագահ Վլադիմիր Տուչկովը Հայաստանում Ռուսաստանի առևտրային ներկայացուցչության կազմակերպած Ռուս-հայկական շինարարական համաժողովի ժամանակ։Նրա խոսքով` երկու երկրների նորմատիվային բազան շատ նման է (այդ թվում՝ ԵԱՏՄ ստանդարտների հետ կապված լինելու պատճառով), բայց այն պետք է ավելի մոտեցնել, որպեսզի և՛ ռուս կառուցապատողները Հայաստանում, և՛ հայ կառուցապատողները Ռուսաստանում կարողանան ավելի հարմարավետ պայմաններում աշխատել:Նա նշեց, որ Ռուսաստանի շինարարների միության ղեկավար Վլադիմիր Յակովլևը Խորհրդային բանակում ծառայելու տարիներին մասնակցել է ավերիչ երկրաշարժից հետո Սպիտակի վերականգնման աշխատանքներին:«Հետևաբար հարաբերությունները կառուցվում են ոչ թե հենց այնպես, այլ ըստ կյանքի առաջադրած պահանջների», - հավելեց նա:Տուչկովի խոսքով` Ռուսաստանի շինարարների միությունը պատրաստ է խորհրդատվություն տրամադրել ռուսական շուկայի հնարավորություններով հետաքրքրված հայկական ընկերություններին. նմանօրինակ աջակցություն է ցուցաբերում նաև Հայաստանի շինարարների միությունը, իսկ նորմատիվ հարցերի քննարկման համար գործում է համատեղ աշխատանքային խումբ:ՀՀ–ում շինարարները, իրավաբաններն ու հաշվապահները կաշխատեն առանց արտոնյալ հարկային ռեժիմի
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/03/1b/87225857_4:0:1600:1197_1920x0_80_0_0_810d00c1013ba53f570d618fb82b4079.jpg.webpSputnik Արմենիա
հայաստան, ռուսաստան, շինարարություն, վլադիմիր տուչկով
18:54 27.03.2025 (Թարմացված է: 18:55 27.03.2025) Տուչկովը համոզված է, որ նորմատիվ բազայի մոտեցումը կընդլայնի համագործակցության հնարավորությունները։
ԵՐԵՎԱՆ, 27 մարտի – Sputnik. Բիզնեսի առավել հարմարավետ աշխատանքի համար ռուսական և հայկական շինարարական նորմերը պետք է մոտեցվեն։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում այս մասին ասաց Ռուսաստանի շինարարների միության փոխնախագահ Վլադիմիր Տուչկովը
Հայաստանում Ռուսաստանի առևտրային ներկայացուցչության կազմակերպած Ռուս-հայկական շինարարական համաժողովի ժամանակ։
Նրա խոսքով` երկու երկրների նորմատիվային բազան շատ նման է (այդ թվում՝ ԵԱՏՄ ստանդարտների հետ կապված լինելու պատճառով), բայց այն պետք է ավելի մոտեցնել, որպեսզի և՛ ռուս կառուցապատողները Հայաստանում, և՛ հայ կառուցապատողները Ռուսաստանում կարողանան ավելի հարմարավետ պայմաններում աշխատել:
«Բազմաթիվ հայկական շինարարական ընկերություններ ռուսական շուկայում բավական հաջող են աշխատում, իսկ արևմտյան պատժամիջոցների ժամանակաշրջանում մի շարք ռուսական ընկերություններ, որոնց հիմնադիրները հայեր են, տեղափոխվել են Հայաստան՝ դառնալով տեղի շինարարական ակտիվ գործընթացների մասնակից»,– նշեց Տուչկովը` հավելելով, որ հայ գործընկերների հետ շփումները միայն ընդհանուր մասնագիտական թեմաներով չեն։
Նա նշեց, որ Ռուսաստանի շինարարների միության ղեկավար Վլադիմիր Յակովլևը Խորհրդային բանակում ծառայելու տարիներին մասնակցել է ավերիչ երկրաշարժից հետո Սպիտակի վերականգնման աշխատանքներին:
«Հետևաբար հարաբերությունները կառուցվում են ոչ թե հենց այնպես, այլ ըստ կյանքի առաջադրած պահանջների», - հավելեց նա:
Տուչկովի խոսքով` Ռուսաստանի շինարարների միությունը պատրաստ է խորհրդատվություն տրամադրել ռուսական շուկայի հնարավորություններով հետաքրքրված հայկական ընկերություններին. նմանօրինակ աջակցություն է ցուցաբերում նաև Հայաստանի շինարարների միությունը, իսկ նորմատիվ հարցերի քննարկման համար գործում է համատեղ աշխատանքային խումբ: