ԵՐԵՎԱՆ, 27 մարտի – Sputnik․ «𝗦tarlink»-ի ծառայություններն արդեն հասանելի են Հայաստանում։ Տեղեկությունը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։«Հաջորդ սերնդի ինտերնետն արդեն Հայաստանում է»,- գրել է ԲՏԱ նախարարը` հավելելով, որ այս ծառայությունն արբանյակային ինտերնետ է ապահովում նաև ամենահեռավոր գյուղերում ու դժվարամատչելի շրջաններում։Հայրապետյանի խոսքով՝ սա կարևոր ձեռքբերում է, քանի որ ապահովում է թվային ենթակառուցվածքների նոր մակարդակ՝ անվտանգ, որակյալ կապով, հասանելիություն համաշխարհային առաջատար ծառայություններին, կապի նոր հնարավորություններ բոլորի համար՝ անկախ գտնվելու վայրից։Հիշեցնենք, որ դեռ 2022 թվականին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից Sputnik Արմենիային հայտնել էին, որ միլիարդատեր Իլոն Մասկի «SpaceX» ընկերության կողմից գործարկված «Starlink» ինտերնետ կապը Հայաստանում հասանելի կլինի 2023 թվականից։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/03/1b/87234170_0:0:1421:1065_1920x0_80_0_0_e24206dcc529379c5280478d200ce0f0.jpg.webpSputnik Արմենիա
starlink, հայաստան, ինտերնետ, մխիթար հայրապետյան
Դեռ 2022 թվականին նախարարությունից հայտնել էին, որ 2023 թվականից «𝗦tarlink»-ը հասանելի կլինի Հայաստանում։
ԵՐԵՎԱՆ, 27 մարտի – Sputnik․ «𝗦tarlink»-ի ծառայություններն արդեն հասանելի են Հայաստանում։ Տեղեկությունը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
«Հաջորդ սերնդի ինտերնետն արդեն Հայաստանում է»,- գրել է ԲՏԱ նախարարը` հավելելով, որ այս ծառայությունն արբանյակային ինտերնետ է ապահովում նաև ամենահեռավոր գյուղերում ու դժվարամատչելի շրջաններում։
Հայրապետյանի խոսքով՝ սա կարևոր ձեռքբերում է, քանի որ ապահովում է թվային ենթակառուցվածքների նոր մակարդակ՝ անվտանգ, որակյալ կապով, հասանելիություն համաշխարհային առաջատար ծառայություններին, կապի նոր հնարավորություններ բոլորի համար՝ անկախ գտնվելու վայրից։
Հիշեցնենք, որ դեռ 2022 թվականին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից
Sputnik Արմենիային հայտնել էին, որ միլիարդատեր Իլոն Մասկի «SpaceX» ընկերության կողմից գործարկված «Starlink» ինտերնետ կապը Հայաստանում հասանելի կլինի 2023 թվականից։