ԵՐԵՎԱՆ, 27 մարտի – Sputnik. Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի համագործակցությունը Հարավային Կովկասում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման մասնագիտացված աշխատանքային խմբում կանգ է առել երկու պատճառով։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։Նրա խոսքով` Մոսկվան վստահ է, որ աշխատանքային խմբում լիարժեք փոխգործակցության հնարավորինս շուտ վերսկսումը ոչ միայն կնպաստի Հարավային Կովկասի տրանսպորտային և լոգիստիկ համակարգի վերականգնմանը՝ թույլ տալով նրան ինտեգրվել Եվրոպայից Ասիա և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումների ավելի լայնածավալ սխեմաներին, այլև թույլ կտա ապահովել Հայաստանի և ամբողջ տարածաշրջանի հետագա սոցիալ–տնտեսական զարգացումը։Ապաշրջափակման հարցով «նոյեմբերի 9-ին» վերադարձ չի քննարկվում․ ՍիմոնյանՀիշեցնենք, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանի, Ալեքսեյ Օվերչուկի և Շահին Մուսթաֆաևի համանախագահությամբ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գծով եռակողմ աշխատանքային խմբի վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2023 թվականի հունիսի 2-ին ՌԴ մայրաքաղաքում։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e5/01/1e/26283759_124:0:875:563_1920x0_80_0_0_84d5aace43ee62592a188403ccfad346.jpg.webpSputnik Արմենիա
ապաշրջափակում, հայաստան, ռուսաստան, հայ-ադրբեջանական, ադրբեջան, մարիա զախարովա
15:06 27.03.2025 (Թարմացված է: 15:28 27.03.2025) Մոսկվան վստահ է, որ աշխատանքային խմբի շրջանակում լիարժեք փոխգործակցության հնարավորինս շուտ վերականգնումը օգտակար կլինի ոչ միայն Երևանի, այլև ողջ տարածաշրջանի համար։
ԵՐԵՎԱՆ, 27 մարտի – Sputnik. Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի համագործակցությունը Հարավային Կովկասում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման մասնագիտացված աշխատանքային խմբում կանգ է առել երկու պատճառով։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք տեսնում ենք արևմտյան երկրների ապակառուցողական ազդեցությունը, ինչպես նաև տեսնում ենք, որ Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումը հաճախ է մեզ մոտ հարցեր առաջացնում, և այդ երկու գործոնների պատճառով խմբում համագործակցությունը կանգ է առել», – ասել է նա։
Նրա խոսքով` Մոսկվան վստահ է, որ աշխատանքային խմբում լիարժեք փոխգործակցության հնարավորինս շուտ վերսկսումը ոչ միայն կնպաստի Հարավային Կովկասի տրանսպորտային և լոգիստիկ համակարգի վերականգնմանը՝ թույլ տալով նրան ինտեգրվել Եվրոպայից Ասիա և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումների ավելի լայնածավալ սխեմաներին, այլև թույլ կտա ապահովել Հայաստանի և ամբողջ տարածաշրջանի հետագա սոցիալ–տնտեսական զարգացումը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանի, Ալեքսեյ Օվերչուկի և Շահին Մուսթաֆաևի համանախագահությամբ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գծով եռակողմ աշխատանքային խմբի վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2023 թվականի հունիսի 2-ին ՌԴ մայրաքաղաքում։