հայաստան–իրան գործակցություն
իրանի իսլամական հանրապետություն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 մարտի – Sputnik. Իրանը և Հայաստանը պայմանավորվել են Արաքս գետի վրա ևս մեկ կամուրջ կառուցելու վերաբերյալ։ Այս մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին։Արաքս գետի վրա երկրորդ կամրջի նախագծային աշխատանքներն ավարտված են. Իրանի դեսպանՆա ընդգծեց, որ Իրանը ողջունում է երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը։Արաղչին շեշտեց` Իրանի և Հայաստանի միջև դինամիկ զարգացում է արձանագրվում հատկապես զբոսաշրջության և մշակութային ոլորտներում, նաև առևտրի մեջ ու տնտեսական ծրագրերում։Հիշեցնենք, որ Արաքս գետի վրա նոր կամրջի կառուցման նախագծի աշխատանքները սկսվել են 2023 թվականի վերջին։ Երևանում չեն բացառել, որ նոր կամուրջը կառուցվի գործողին զուգահեռ։ Գոյություն ունեցող կամուրջը կառուցվել է 1995 թվականին։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e8/0c/06/83715376_4:0:2733:2047_1920x0_80_0_0_d3a03266c6854b6f88e543014a872165.jpg.webpSputnik Արմենիա
արաքս գետ, կամուրջ, հայաստան, հայաստան–իրան գործակցություն, իրանի իսլամական հանրապետություն, աբբաս արաղչի
15:15 25.03.2025 (Թարմացված է: 15:59 25.03.2025) Իրանի արտգործնախարարը նշում է, որ առևտրի ոլորտում, ինչպես նաև տնտեսական ծրագրերում Իրանի և Հայաստանի միջև դինամիկ զարգացում է արձանագրվում։
ԵՐԵՎԱՆ, 25 մարտի – Sputnik. Իրանը և Հայաստանը պայմանավորվել են Արաքս գետի վրա ևս մեկ կամուրջ կառուցելու վերաբերյալ։ Այս մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին։
Նա ընդգծեց, որ Իրանը ողջունում է երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը։
«Պայմանավորվել ենք լավագույնս օգտագործել այն պոտենցիալը, որն առկա է հարաբերություններում։ Իրանը պատրաստ է Հայաստանի հետ պայմաններ ստեղծել տարանցիկ ոլորտում` դեպի Սև ծով, Պարսից ծոց և Հնդկաստան իրականական բեռնափոխադրումներն իրականացնելը հեշտացնելու համար։ Արաքս գետի վրա նոր կամուրջ կառուցելն էլ ավելի կդյուրացնի բեռնափոխադրումները»,– ասաց Իրանի արտգործնախարարը։
Արաղչին շեշտեց` Իրանի և Հայաստանի միջև դինամիկ զարգացում է արձանագրվում հատկապես զբոսաշրջության և մշակութային ոլորտներում, նաև առևտրի մեջ ու տնտեսական ծրագրերում։
Հիշեցնենք, որ Արաքս գետի վրա նոր կամրջի կառուցման նախագծի աշխատանքները սկսվել են 2023 թվականի վերջին։
Երևանում չեն բացառել, որ նոր կամուրջը կառուցվի գործողին զուգահեռ։ Գոյություն ունեցող կամուրջը կառուցվել է 1995 թվականին։