ԵՐԵՎԱՆ, 5 մարտի – Sputnik. ՀՀ ԱԺ–ն երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունեց «Պետական գաղտնիքի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, որով կանոնակարգվում է Արտաքին հետախուզության ծառայության տեղեկատվությանը հասանելիություն ունենալու կարգը։ Նախագծին կողմ է քվեարկել 65, դեմ՝ 16, ձեռնպահ է մնացել 5 մարդ։Աղազարյանի կողմից պետական գաղտնիքի արտահոսք անելու մասին նյութը Հակակոռուպցիոն կոմիտեում էԾառայության աշխատակիցներին, ինչպես նաև ծառայության կարիքների համար որոշակի աշխատանք կատարող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց հասանելություն է տրվում պետական անվտանգության այլ մարմինների հետ համատեղ անցկացված ստուգումների հիման վրա:Այդ հասանելիությունը պետք է սահմանափակվի նախապես համաձայնեցված աշխատանք կատարելու համար անհրաժեշտ տեղեկություններով (սա վերաբերում է ոչ միայն կողմնակի անձանց, այլև ծառայության աշխատակիցներին): Նշվում է, որ այդ անձանց համար գաղտնի տեղեկություններին ծանոթացնելու մանրամասն ընթացակարգը կհաստատի ՀՀ վարչապետը։ԱԱԾ-ն առաջարկում է տուգանել պետական գաղտնիքի պահպանման կանոնների խախտման և արտահոսքի համարՀիշեցնենք, որ Արտաքին հետախուզության ծառայությունը առանձնացել է ԱԱԾ-ից 2022 թվականի դեկտեմբերին, որի ղեկավար է նշանակվել Քրիստինե Գրիգորյանը (ՀՀ նախկին օմբուդսմեն)։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e6/05/19/42451437_89:0:1512:1067_1920x0_80_0_0_b38f7bdc9a82f6ddc100a7c285defc6a.jpg.webpSputnik Արմենիա
ազգային ժողովի ընտրություններ, աժ (ազգային ժողով), պետական գաղտնիք, օրենք, քվեարկություն
11:52 05.03.2025 (Թարմացված է: 12:10 05.03.2025) Հասանելիությունը պետք է սահմանափակվի նախապես համաձայնեցված աշխատանքներն իրականացնելու համար անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ (սա վերաբերում է ոչ միայն կողմնակի անձանց, այլև ծառայության աշխատակիցներին):
ԵՐԵՎԱՆ, 5 մարտի – Sputnik. ՀՀ ԱԺ–ն երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունեց «Պետական գաղտնիքի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, որով կանոնակարգվում է Արտաքին հետախուզության ծառայության տեղեկատվությանը հասանելիություն ունենալու կարգը։ Նախագծին կողմ է քվեարկել 65, դեմ՝ 16, ձեռնպահ է մնացել 5 մարդ։
Ծառայության աշխատակիցներին, ինչպես նաև ծառայության կարիքների համար որոշակի աշխատանք կատարող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց հասանելություն է տրվում պետական անվտանգության այլ մարմինների հետ համատեղ անցկացված ստուգումների հիման վրա:
Այդ հասանելիությունը պետք է սահմանափակվի նախապես համաձայնեցված աշխատանք կատարելու համար անհրաժեշտ տեղեկություններով (սա վերաբերում է ոչ միայն կողմնակի անձանց, այլև ծառայության աշխատակիցներին): Նշվում է, որ այդ անձանց համար գաղտնի տեղեկություններին ծանոթացնելու մանրամասն ընթացակարգը կհաստատի ՀՀ վարչապետը։
Հիշեցնենք, որ Արտաքին հետախուզության ծառայությունը առանձնացել է ԱԱԾ-ից 2022 թվականի դեկտեմբերին, որի ղեկավար է նշանակվել Քրիստինե Գրիգորյանը (ՀՀ նախկին օմբուդսմեն)։