© Sputnik / Aram NersesyanԱրխիվային լուսանկար
Արխիվային լուսանկար - Sputnik Արմենիա, 1920, 03.03.2025
Բաքվի բանտերում գտնվող հայերի հետ կապը պահպանվում է հենց ԿԽՄԿ-ի միջոցով։
ԵՐԵՎԱՆ, 3 մարտի - Sputnik. Ադրբեջանում քննարկվում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակի փակման հնարավորությունը: Այս մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱԺ ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
Հայաստանի համար իրավիճակի ողջ վտանգն այն է, որ գրասենյակի փակման հարցը արդիականացվել է Բաքվում հայ գերիների նկատմամբ «դատավարությունների» ֆոնին, նշում է ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի անդամը: Աբրահամյանը սա համարում է խիստ սուր խնդիր ՝ հաշվի առնելով, որ Բաքվի բանտերում գտնվող հայերի հետ կապը պահպանվում է հենց ԿԽՄԿ-ի գծով։
Նրա խոսքով, ինչպես նախկինում տարբեր հասարակական և միջազգային կազմակերպությունների կամ անկախ լրատվամիջոցների դեպքում, որոնց գործունեությունը դադարեցված է, Ադրբեջանում նախ քարոզչական արշավ է ընթանում, սկսվում են տեղեկատվական գրոհներ, այնուհետև հնչում են մեղադրանքներ լրտեսական գործունեության կամ այլ դրվագների վերաբերյալ: