ԵՐԵՎԱՆ, 3 մարտի - Sputnik. Ադրբեջանում քննարկվում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակի փակման հնարավորությունը: Այս մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱԺ ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:Հայաստանի համար իրավիճակի ողջ վտանգն այն է, որ գրասենյակի փակման հարցը արդիականացվել է Բաքվում հայ գերիների նկատմամբ «դատավարությունների» ֆոնին, նշում է ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի անդամը: Աբրահամյանը սա համարում է խիստ սուր խնդիր ՝ հաշվի առնելով, որ Բաքվի բանտերում գտնվող հայերի հետ կապը պահպանվում է հենց ԿԽՄԿ-ի գծով։Հունվարի 17-ից Ադրբեջանում ընթանում է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական առաջնորդների գործով «դատավարությունը»: Մեղադրյալների թվում են նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը և այլք:Նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի գործը քննվում է առանձին վարույթով: Չնայած գործի նյութերը մյուսների հետ միավորելու նրա խնդրանքին` դատարանը որոշել է 422 հատորներից 400-ը դիտարկել առանձին:Փետրվարի 26-ին, հայտնի դարձավ,, որ Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է, քանի որ նա ադրբեջանական բանտում փետրվարի 19–ից հացադուլ է սկսել։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e7/08/08/64081545_0:0:1600:1200_1920x0_80_0_0_93ad0f7c5c72891e6b2bb4164313adef.jpg.webpSputnik Արմենիա
գերի, կարմիր խաչ, հայ-ադրբեջանական, ադրբեջան, տիգրան աբրահամյան, բաքու
11:05 03.03.2025 (Թարմացված է: 11:46 03.03.2025) Բաքվի բանտերում գտնվող հայերի հետ կապը պահպանվում է հենց ԿԽՄԿ-ի միջոցով։
ԵՐԵՎԱՆ, 3 մարտի - Sputnik. Ադրբեջանում քննարկվում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակի փակման հնարավորությունը: Այս մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱԺ ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
Հայաստանի համար իրավիճակի ողջ վտանգն այն է, որ գրասենյակի փակման հարցը արդիականացվել է Բաքվում հայ գերիների նկատմամբ «դատավարությունների» ֆոնին, նշում է ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի անդամը: Աբրահամյանը սա համարում է խիստ սուր խնդիր ՝ հաշվի առնելով, որ Բաքվի բանտերում գտնվող հայերի հետ կապը պահպանվում է հենց ԿԽՄԿ-ի գծով։
Նրա խոսքով, ինչպես նախկինում տարբեր հասարակական և միջազգային կազմակերպությունների կամ անկախ լրատվամիջոցների դեպքում, որոնց գործունեությունը դադարեցված է, Ադրբեջանում նախ քարոզչական արշավ է ընթանում, սկսվում են տեղեկատվական գրոհներ, այնուհետև հնչում են մեղադրանքներ լրտեսական գործունեության կամ այլ դրվագների վերաբերյալ: