Հաղթանակի օրվա գերատեսչական պարգև - Sputnik Արմենիա, 1920, 28.02.2025
Հաղթանակի օրվա գերատեսչական պարգև
Նախագիծը նվիրված է բազմազգ Խորհրդային Միության ականավոր գործիչներին, որոնք քաջություն են դրսևորել մարտադաշտում, իսկ հետպատերազմական տարիներին զգալի ներդրում են ունեցել ԽՍՀՄ հանրապետությունների զարգացման գործում:
ԵՐԵՎԱՆ, 28 փետրվարի – Sputnik. Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 80-ամյակի նախաշեմին բազմազգ Խորհրդային Միության ականավոր գործիչներին նվիրված նախագիծ է գործարկել:
Նախագիծը ստեղծվել է ՌԴ ՊՆ կենտրոնական արխիվի ֆոնդերից գաղտնազերծված փաստաթղթերի հիման վրա։ Նյութերը բացահայտում են հերոսների կենսագրությունների անհայտ էջերը, նրանց մարտական սխրանքները, հետպատերազմական շրջանում տնտեսության, մշակույթի, գիտության և կրթության վերականգնման ու ամրապնդման գործում ունեցած դերը։
Նախագծի հերոսների թվում են Խորհրդային Միության տարբեր ազգությունների և հանրապետությունների՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Էստոնիայի, Թուրքմենստանի, Լատվիայի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Վրաստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի և ներկայացուցիչներ:
Հայրենական մեծ պատերազմի ՀՀ-ից 2 վետերաններ Մոսկվայում կմասնակցեն Հաղթանակի շքերթին
«Նրանք մշակույթի գործիչներ են, գիտնականներ, բժիշկներ, ինժեներներ, ճարտարապետներ, հոգևորականներ, քաղաքական գործիչներ, որոնց անունները հավերժ գրված են երկրի պատմության մեջ։ Նրանց ճակատագրերը հայրենիքի հանդեպ արիության, անձնվիրության և նվիրվածության օրինակ են, որոնք ոգեշնչում են նոր սերունդներին», - ասված է հաղորդագրությունում։
Կայքում տեղ են գտել նաև բժշկական գիտությունների դոկտոր Արտաշես Բեգլարյանի, հրետանավոր և թատերագետ Հայկազ Երանոսյանի կենսագրական տեղեկությունները: