ԵՐԵՎԱՆ, 25 փետրվարի – Sputnik. Վերին Լարսի անցակետ տանող ճանապարհը բացվեց բեռնատարների համար։ Տեղեկությունը Sputnik Արմենիային հայտնեց ՌԴ–ում ՀՀ դեսպանության մաքսային կցորդ Վահան Հակոբյանը։Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ անցակետը հատելու համար 3094 բեռնատար է հերթագրված, որոնցից 816-ը հայկական են։Այս պահի դրությամբ ճանապարհը բաց է բոլոր տրանսպորտային միջոցների համար:Հիշեցնենք` Վրաստանը Մցխեթա–Ստեփանծմինդա–Լարս ավտոճանապարհի ամենավտանգավոր հատվածը (Գուդաուրի–Կոբի) շրջանցող ճանապարհ է կառուցում։ Խոսքը ինը կիլոմետրանոց թունելի մասին է։Նախագծով նախատեսվում է կառուցել 23 կմ երկարությամբ երկշերտ բետոնե ճանապարհ, 5 կամուրջ, 5 թունել։ Նախագծի ավարտից հետո տրանսպորտային միջոցները Թբիլիսիից Ստեփանծմինդա (ՌԴ-ի հետ սահմանին) կհասնեն 1 ժամ 45 րոպեում (այժմ հասնում են 2 ժամ 30 րոպեում)։ Արդյունքում մեքենաների անխափան երթևեկություն կապահովվի ամբողջ տարվա ընթացքում:
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/1736/66/17366676_0:0:1423:1067_1920x0_80_0_0_e23182fcde1d33664b667865950bd2e0.jpg.webpSputnik Արմենիա
հայաստան, վերին լարս, լարս, բեռնատար
13:47 25.02.2025 (Թարմացված է: 13:54 25.02.2025) Ճանապարհը բաց է բոլոր տրանսպորտային միջոցների համար:
ԵՐԵՎԱՆ, 25 փետրվարի – Sputnik. Վերին Լարսի անցակետ տանող ճանապարհը բացվեց բեռնատարների համար։ Տեղեկությունը
Sputnik Արմենիային հայտնեց ՌԴ–ում ՀՀ դեսպանության մաքսային կցորդ Վահան Հակոբյանը։
տեղեկացրել էինք, որ անցակետը հատելու համար 3094 բեռնատար է հերթագրված, որոնցից 816-ը հայկական են։
«Միջազգային նշանակության Մցխեթա-Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհի Գուդաուրի-Կոբի հատվածում վերականգնվել է կցորդիչով և կիսակցորդիչով տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը: Ճանապարհի նշված հատվածում երթևեկությունը կիրականացվի անխափան՝ միայն ձնահոսքի թունելներով»,– ասա Հակոբյանը
Այս պահի դրությամբ ճանապարհը բաց է բոլոր տրանսպորտային միջոցների համար:
Հիշեցնենք` Վրաստանը Մցխեթա–Ստեփանծմինդա–Լարս ավտոճանապարհի ամենավտանգավոր հատվածը (Գուդաուրի–Կոբի) շրջանցող ճանապարհ է կառուցում։ Խոսքը ինը կիլոմետրանոց
թունելի մասին է։
Նախագծով նախատեսվում է կառուցել 23 կմ երկարությամբ երկշերտ բետոնե ճանապարհ, 5 կամուրջ, 5 թունել։ Նախագծի ավարտից հետո տրանսպորտային միջոցները Թբիլիսիից Ստեփանծմինդա (ՌԴ-ի հետ սահմանին) կհասնեն 1 ժամ 45 րոպեում (այժմ հասնում են 2 ժամ 30 րոպեում)։ Արդյունքում մեքենաների անխափան երթևեկություն կապահովվի ամբողջ տարվա ընթացքում: