պետական եկամուտների կոմիտե (պեկ)
ԵՐԵՎԱՆ, 23 փետրվարի – Sputnik․ Էլեկտրամոբիլ անմաքս ներկրելու համար 2025թ–ին քաղաքացիներին հատկացված 5000 հատ քվոտայի 90 տոկոսն իրացվել է․ այս տարի արդեն Հայաստան է ներկրվել է 4499 մեքենա։ Այս մասին տեղեկացնում է Պետական եկամուտների կոմիտեի մամուլի ծառայությունը։Ինչպես ավելի վաղ հայտնել ենք, որ 2025–ին Հայաստանին հատկացվել է 8000 քվոտա։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերին 13-ին հայտարարեց, որ 2025 թվականին էլեկտրամոբիլների համար նախատեսված քվոտաները կբաժանվեն հետևյալ տրամաբանությամբ` 5000 քվոտա քաղաքացիներին, 3000–ը` դիլերներին։Հիշեցնենք, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար էլեկտրամոբիլների ներկրման քվոտա առաջին անգամ սահմանվեց 2022 թվականի մարտին։ Հայաստանի համար սահմանվեց 7 000 ավտոմեքենայի անմաքս ներկրման իրավունք։Ու թեև ամբողջ տարվա ընթացքում այդ քվոտայից սպառվեց միայն 2680–ը, հաջորդ տարվա համար Հայաստանին տրամադրվեց 8000 ավտոմեքենայի քվոտա, որը դարձյալ ամբողջությամբ չսպառվեց (2023 թ–ին ՀՀ է ներկրվել գրեթե 4500 էլեկտրամոբիլ)։Իսկ ահա 2024 թվականին սկսեցին ավելի շատ էլեկտրամոբիլներ ներկրել (նաև այն պատճառով, որ հանրապետությունում ընդլայնվեց լիցքավորման ցանցը), և հոկտեմբերի առաջին կեսին հայտնի դարձավ, որ 2024-ին այլևս հնարավոր չի լինի առանց մաքսատուրքի էլեկտրամոբիլ ներմուծել, քանի որ 8000 քվոտան սպառվել է։2025 թ սեպտեմբերից ԱԱՀ արտոնությունը կվերաբերի մինչև 2 տարեկան էլեկտրամոբիլներին. Փաշինյան
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e7/03/10/56839535_86:0:1503:1063_1920x0_80_0_0_6fcf87141694d88549aaee54d3643986.jpg.webpSputnik Արմենիա
եվրասիական տնտեսական միություն (եատմ), հայաստան և եատմ, էլեկտրամոբիլ, ներմուծում, ներկրում, պետական եկամուտների կոմիտե (պեկ), քվոտա
17:51 24.02.2025 (Թարմացված է: 17:53 24.02.2025) Նախորդ տարի աշնանն արդեն Հայաստանին հատկացված քվոտան սպառվել էր։
ԵՐԵՎԱՆ, 23 փետրվարի – Sputnik․ Էլեկտրամոբիլ անմաքս ներկրելու համար 2025թ–ին քաղաքացիներին հատկացված 5000 հատ քվոտայի 90 տոկոսն իրացվել է․ այս տարի արդեն Հայաստան է ներկրվել է 4499 մեքենա։ Այս մասին տեղեկացնում է
Պետական եկամուտների կոմիտեի մամուլի ծառայությունը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել ենք, որ 2025–ին Հայաստանին հատկացվել է 8000 քվոտա։ ՀՀ վարչապետ
Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերին 13-ին հայտարարեց, որ 2025 թվականին էլեկտրամոբիլների համար նախատեսված քվոտաները կբաժանվեն հետևյալ տրամաբանությամբ` 5000 քվոտա քաղաքացիներին, 3000–ը` դիլերներին։
ՊԵԿ հաղորդագրության համաձայն` 2025–ի փետրվարի 23–ի դրությամբ դիլերներին տրված 3000 հատ քվոտայի շրջանակում է ներկրվել է 426 էլեկտրական մեքենա, այսինքն՝ իրացվել է հատկացված քվոտայի 14%-ը։
Հիշեցնենք, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար էլեկտրամոբիլների ներկրման քվոտա առաջին անգամ սահմանվեց 2022 թվականի մարտին։ Հայաստանի համար սահմանվեց 7 000 ավտոմեքենայի անմաքս ներկրման իրավունք։
Ու թեև ամբողջ տարվա ընթացքում այդ քվոտայից սպառվեց միայն 2680–ը, հաջորդ տարվա համար Հայաստանին տրամադրվեց 8000 ավտոմեքենայի քվոտա, որը դարձյալ ամբողջությամբ չսպառվեց (2023 թ–ին ՀՀ է ներկրվել գրեթե 4500 էլեկտրամոբիլ)։
Իսկ ահա 2024 թվականին սկսեցին ավելի շատ էլեկտրամոբիլներ ներկրել (նաև այն պատճառով, որ հանրապետությունում ընդլայնվեց լիցքավորման ցանցը), և հոկտեմբերի առաջին կեսին հայտնի դարձավ, որ 2024-ին
այլևս հնարավոր չի լինի առանց մաքսատուրքի էլեկտրամոբիլ ներմուծել, քանի որ 8000 քվոտան սպառվել է։