Սերժ Սարգսյան - Sputnik Արմենիա, 1920, 20.02.2025
ՀՀ երրորդ նախագահն ընդգծել է`հիշողությունը կորցրած ժողովուրդը վաղ թե ուշ կորցնում է նաև իր ապագան։
ԵՐԵՎԱՆ, 20 փետրվարի – Sputnik. ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Արցախի վերածննդի օրվա և Ղարաբաղյան շարժման 37-ամյակի առթիվ` նշելով, որ պետք է հիմնավորապես մերժել ՀՀ ներկայիս կառավարիչների գաղափարախոսությունը։ Ուղերձը հրապարակել է 3-րդ նախագահի գրասենյակը։
Սերժ Սարգսյանի ուղերձը 3 մասից է բաղկացած, յուրաքանչյուրը նվիրված է ազգային հիշողության պահպանման կարևորությանը` հիշողությունը մեր ուժն է, հիշողությունն առաջ գնալու մեր ուղենիշն է, հիշողությունը գործելու մեր կամքն է։
Առաջին հերթին նախկին նախագահը կոչ է արել դիմակայել վերահաս վտանգներին, վերանորոգվել կորուստների ցավից, խուսափել անցյալի սխալներից, վերարժևորել ներկան, հիշել և փառաբանել անցյալի հաղթանակները և հերոսներին, պայքարել սեփական հայրենիքում արժանապատիվ՝ ազատ և անկախ ապրելու հիմնարար իրավունքի համար:
«Մենք հիշում ենք Ազգային զարթոնքի վերածված Ղարաբաղյան շարժումը` 37 տարի առաջ սկիզբ առած, հաղթանակով պսակված Արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարը: Մենք հիշում ենք այդ հաղթանակները մսխած ազգուրաց պետականաքանդներին»,– ասված է ուղերձում։
Սարգսյանը հորդորել է հիմնավորապես մերժել Հայաստանի ներկայիս կառավարիչների գաղափարախոսությունը, այն է` մոռանալ սեփական արմատները, պատմությունը, հայրենի ծննդավայրը, ազգային արժանապատվությունը ու
«Հիշողությունը կորցրած ժողովուրդը վաղ թե ուշ կորցնում է նաև իր ապագան»,– գրել է 3-րդ նախագահը։