© Photo : official site of the Prime Minister of RAՄիջոցառում ՊՆ–ում
Միջոցառում ՊՆ–ում - Sputnik Արմենիա, 1920, 28.01.2025
Զինծառայողները պարգևատրվել են հայրենիքի անվտանգության և պաշտպանության գործում ներդրած ավանդի համար։
ԵՐԵՎԱՆ, 28 հունվարի – Sputnik. Բանակի օրվա առիթով 5 զինծառայողներ պարգևատրվել են վարչապետի հուշամեդալով։ Համապատասխան որոշումը հրապարակված է կառավարության պաշտոնական կայքէջի «վարչապետի որոշումներ» բաժնում։
«Բանակի օրվա առթիվ, հայրենիքի անվտանգության և պաշտպանության գործում ներդրած ավանդի համար Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մի խումբ զինծառայողների պարգևատրել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հուշամեդալով»,- նշված է որոշման մեջ։
ՀՀ իշխանությունը բանակի բարեփոխման գործընթացի ներքո ջախջախում է այն. Սերժ Սարգսյան
Հուշամեդալով պարգևատրված զինծառայողներն են փոխգնդապետ, զորամասի բաժնի պետի տեղակալ Ալիկ Զարզանդի Ղանդիլյանը, մայոր, զորամասի գումարտակի հրամանատարի տեղակալ Սամվել Վազգենի Աբգարյանը, մայոր, զորամասի դիվիզիոնի հրամանատար Արկադի Սամվելի Ալավերդյանը, կապիտան, զորամասի մարտկոցի հրամանատար Ալյոշա Գոռի Գրիգորյանը, սերժանտ, զորամասի ստորաբաժանման հրահանգիչ Սոնյա Դերենիկի Հարությունյանը։
1/5
Նիկոլ Փաշինյանն ու հայրենիքի անվտանգության և պաշտպանության գործում ներդրած ավանդի համար պարգևատրված Սոնյա Դերենիկի Հարությունյանը
Նշենք, որ այս տարի` հունվարի 28–ին, նշվում է ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 33-րդ տարեդարձը:
1992 թ. հունվարի 28-ին կառավարությունն ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության մասին» որոշում` ազդարարելով Հայոց Ազգային բանակի ստեղծումը: 1992թ. մայիսին պաշտպանության նախարարությունը սկսեց առաջին զորակոչը հանրապետության տարածքում: