ԵՐԵՎԱՆ, 18 ապրիլի – Sputnik. Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի պահպանման մոնիտորինգի ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնը դադարեցնում է իր գործունեությունը: Տեղեկությունը հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը՝ հղում անելով Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությանը։Կենտրոնը բացվել էր Աղդամ քաղաքում 2021 թվականի հունվարի 30-ին՝ հրադադարի վերահսկողություն իրականացնելու և իրավախախտումները կանխելու նպատակով՝ համաձայն Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված հուշագրի։ Յուրաքանչյուր կողմը (Ռուսաստանի և Թուրքիա) 60 զինվորական ուներ։Հիշեցնենք` ապրիլի 15-ից դադարեցվել է նաև ռուսական խաղաղապահ զորախմբի գործունեությունը։ Ավելի վաղ Կրեմլում հաստատել էին, որ ՌԴ խաղաղապահները դուրս են բերվում Լեռնային Ղարաբաղից։ Գործընթացն իրականացվում է Մոսկվայի և Բաքվի միջև երկկողմ պայմանավորվածությունների մակարդակով։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e5/02/01/26299406_51:0:891:630_1920x0_80_0_0_4ad3e406676a055f33edd1ce24a99a30.jpg.webpSputnik Արմենիա
լեռնային ղարաբաղ, ռուսաստան, թուրքիա, կենտրոն
14:01 18.04.2024 (Թարմացված է: 14:03 18.04.2024) Կենտրոնն իր աշխատանքը սկսել էր 2021 թվականին՝ դիտարկման համար կիրառելով անօդաչու սարքեր։
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ապրիլի – Sputnik. Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի պահպանման մոնիտորինգի
ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնը դադարեցնում է իր գործունեությունը: Տեղեկությունը հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը՝ հղում անելով Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությանը։
Կենտրոնը բացվել էր Աղդամ քաղաքում 2021 թվականի հունվարի 30-ին՝ հրադադարի վերահսկողություն իրականացնելու և իրավախախտումները կանխելու նպատակով՝ համաձայն Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված հուշագրի։ Յուրաքանչյուր կողմը (Ռուսաստանի և Թուրքիա) 60 զինվորական ուներ։
«Կենտրոնի գործունեությունը դադարեցնելու գործընթացն իրականացվում է Ադրբեջանի և Ռուսաստանի համակարգմամբ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք` ապրիլի 15-ից դադարեցվել է նաև ռուսական խաղաղապահ զորախմբի գործունեությունը։ Ավելի վաղ
Կրեմլում հաստատել էին, որ ՌԴ խաղաղապահները դուրս են բերվում Լեռնային Ղարաբաղից։ Գործընթացն իրականացվում է Մոսկվայի և Բաքվի միջև երկկողմ պայմանավորվածությունների մակարդակով։