Տեր Ստեփանոս քահանա Իգնաթևոսյանը - Sputnik Արմենիա, 1920, 22.02.2026
Տեր Ստեփանոս քահանա Իգնաթևոսյանը. Արխիվային լուսանկար
Քահանան նախապես տեղյակ չի եղել վարչապետի այցի մասին։
ԵՐԵՎԱՆ, 22 փետրվարի – Sputnik․ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայությամբ այսօր Սևանի Սուրբ Հրեշտակապետաց եկեղեցու պատարագի ընթացքում պատարագիչը չի զեղչել Ամենայն հայոց կաթողիկոսի անունը։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում ասաց Սևանի Սուրբ Հրեշտակապետաց եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Ստեփանոս քահանա Իգնաթևոսյանն ասաց, որ պատարագը կատարվել է այնպես, ինչպես պետք է կատարվեր՝ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի անվան հիշատակմամբ։
«Պատարագը կատարվել է այնպես, ինչպես պետք է կատարվեր։ Ինչ վերաբերում է վարչապետի այցին, ես ի սկզբանե այդ մասին տեղյակ չեմ էլ եղել»,- ասաց քահանան։
Ներկաներն ասում են, որ հավատավոր ժողովուրդն անակնկալի է եկել, երբ պատարագի ընթացքում ներս են մտել Փաշինյանի անվտանգության աշխատակիցները, որոնցից հետո էլ հենց Փաշինյանն ու Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը։
Նշենք, որ այսօր Արտաքսման կիրակիին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատարագին մասնակցում էր Սևանի Սուրբ Հրեշտակապետաց եկեղեցում։