հայաստան–վրաստան համագործակցություն
թրամփի ուղի (tripp)
ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի – Sputnik. Որոշ քաղաքական գործիչներ փորձում են օգտագործել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները և նվազեցնել Վրաստանի ռազմավարական գործառույթը, որին չի փոխարինի ոչ մի ճանապարհ։ İmedi հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոչորիշվիլին։Գերատեսչության ղեկավարի խոսքով՝ նոր ճանապարհները միայն կբարձրացնեն տարածաշրջանի նշանակությունը կապակցվածության տեսանկյունից, քանի որ դա լավ է տարածաշրջանի համար։Բոչորիշվիլին նշել է, որ Թբիլիսին կառուցվող նոր ճանապարհը չի դիտարկում որպես մրցակից Վրաստանով անցնող ճանապարհին։«Չնայած նոր ուղղությունների ի հայտ գալուն, Վրաստանն անփոփոխ կերպով պահպանում է իր ռազմավարական նշանակությունը համաշխարհային աշխարհաքաղաքական քարտեզի վրա», – ասել է նախարարը։Նրա խոսքով՝ նույնիսկ երեք կամ չորս նոր երթուղի ավելացնելու դեպքում դա բավարար չի լինի` հաշվի առնելով Արևմուտքի և Արևելքի միջև բեռնափոխադրումները։Հիշեցնենք` ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրեցին 7 կետից բաղկացած համատեղ հռչակագիր, որով նախատեսվում է Հայաստանի հարավային հատվածով (Սյունիքի մարզ) ռազմավարական տարանցիկ ճանապարհ ստեղծել, որը կկոչվի «Թրամփի ուղի» (TRIPP) և Ադրբեջանին առևտրային հասանելիություն կապահովի դեպի Նախիջևան:Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովն էլ Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ներկայությամբ նախաստորագրեցին «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը։ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 11-ին հայտարարեց, որ ՀՀ–ն ոչ թե 99 տարով հողը վարձակալության է տալիս ամերիկյան կողմին, այլ տալիս է կառուցապատման իրավունք։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/04/0c/87748317_149:0:780:473_1920x0_80_0_0_85391fb54e97f151a3559367d6ee1281.jpgSputnik Արմենիա
հայաստան–վրաստան համագործակցություն, վրաստանի հանրապետություն, թրամփի ուղի (tripp), ադրբեջան, հայ-ադրբեջանական
11:15 19.02.2026 (Թարմացված է: 11:34 19.02.2026) Վրաստանի արտգործնախարարը նշել է, որ «որևէ երթուղի Վրաստանին փոխարինել չի կարող»։
Հիշեցնենք` ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրեցին 7 կետից բաղկացած
համատեղ հռչակագիր, որով նախատեսվում է Հայաստանի հարավային հատվածով (Սյունիքի մարզ) ռազմավարական տարանցիկ
ճանապարհ ստեղծել, որը կկոչվի «Թրամփի ուղի» (TRIPP) և Ադրբեջանին առևտրային հասանելիություն կապահովի դեպի Նախիջևան:
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովն էլ Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ներկայությամբ նախաստորագրեցին «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին»
համաձայնագիրը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 11-ին
հայտարարեց, որ ՀՀ–ն ոչ թե 99 տարով հողը վարձակալության է տալիս ամերիկյան կողմին, այլ տալիս է կառուցապատման իրավունք։