ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի – Sputnik. Ամերիկյան զինվորականների կողմից «Մարիներա» նավի կալանումը միջազգային ծովային իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտում է։ Այս մասին ասվում է ՌԴ արտգործնախարարության հայտարարության մեջ։ԱԳՆ-ում նշել են, որ ամերիկացի զինվորականները հաշվի չեն առել Հյուսիսային Ատլանտիկայի էկոլոլոգիային վնաս հասցնելու հնարավոր ռիսկը, երբ իրականացրել են վտանգավոր հետապնդում և նավթային լցանավի զինված գրավում:«Մարիներա» լցանավի երկու ռուսաստանցի նավաստիներն ազատ են արձակվել. Զախարովա
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07ea/01/07/97546346_0:0:2732:2048_1920x0_80_0_0_f19b4934778a12df598a3682826acc6f.jpgSputnik Արմենիա
ամն, նավ, ռուսաստան
16:38 19.02.2026 (Թարմացված է: 16:39 19.02.2026) ԱԳՆ-ում նշել են, որ ամերիկացի զինվորականները հաշվի չեն առել Հյուսիսային Ատլանտիկայի էկոլոգիային վնաս հասցնելու հնարավոր ռիսկը:
ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի – Sputnik. Ամերիկյան զինվորականների կողմից «Մարիներա» նավի կալանումը միջազգային ծովային իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտում է։ Այս մասին ասվում է ՌԴ արտգործնախարարության հայտարարության մեջ։
«Ակնհայտ է, որ խախտվել են նավատիրոջ օրինական իրավունքներն ու շահերը։ Վտանգի տակ են դրվել «Մարիներայի» անձնակազմի (որի կազմում մի քանի երկրների քաղաքացիներ են) կյանքն ու առողջությունը», - ընդգծել են գերատեսչությունում՝ անընդունելի համարելով անձնակազմի դեմ իրավական գործողությունների սպառնալիքները։
ԱԳՆ-ում նշել են, որ ամերիկացի զինվորականները հաշվի չեն առել Հյուսիսային Ատլանտիկայի էկոլոլոգիային վնաս հասցնելու հնարավոր ռիսկը, երբ իրականացրել են վտանգավոր հետապնդում և նավթային լցանավի զինված գրավում: