ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի – Sputnik․ ՀՀ–ում օտարերկրյա ներդրողը տեղականին հավասար իրավունքներ կունենա։ Համապատասխան որոշումն ընդունվեց ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ։ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Լիլյա Սիրականյանը, ներկայացնելով «Ներդրումների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, նշեց, որ այն կստեղծի իրավական հիմքեր ինչպես տեղացի, այնպես էլ օտարերկրյա ներդրումների համար։ Ըստ նրա` այդպիսով կսահմանվի նաև խտրականության բացառման երաշխիքը։ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի խոսքով` օտարերկրյա ներդրողներն այսպիսով ունենալու են տեղացի ներդրողներին հավասար իրավունքներ, ազատություններ և պարտականություններ, ինչպես նաև առավել բարենպաստության ռեժիմը։«Այսպիսով կապահովվի ավելի պարզ, թափանցիկ, կայուն և կանխատեսելի միջավայր»,– ընդգծեց նա։Օրենքի փոփոխությունների այս նախագիծը ներկայացվեց Ազգային ժողովի քննարկմանը։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e8/02/1d/72852119_170:0:1370:900_1920x0_80_0_0_97640b8630485f52946d454c489eab54.jpgSputnik Արմենիա
ներդրում, հայաստան, հհ կառավարություն
11:30 19.02.2026 (Թարմացված է: 11:32 19.02.2026) Օրենքի փոփոխությունների այս նախագիծը ներկայացվեց Ազգային ժողովի քննարկմանը։
ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի – Sputnik․ ՀՀ–ում օտարերկրյա ներդրողը տեղականին հավասար իրավունքներ կունենա։ Համապատասխան որոշումն ընդունվեց ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Լիլյա Սիրականյանը, ներկայացնելով «Ներդրումների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, նշեց, որ այն կստեղծի իրավական հիմքեր ինչպես տեղացի, այնպես էլ օտարերկրյա ներդրումների համար։ Ըստ նրա` այդպիսով կսահմանվի նաև խտրականության բացառման երաշխիքը։
«Սահմանվում են այնպիսի երաշխիքներ, ինչպիսիք են կապիտալի և գույքի ազատ տեղաշարժն ու փոխարկումը, հողի նկատմամբ սեփականության և այլ գույքային իրավունքներ, աշխատողներ վարձելու երաշխիքներ, վեճերի լուծման մեխանիզմը, արդարադատության մատչելիությունը և այլն»,– ընդգծեց Սիրականյանը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի խոսքով` օտարերկրյա ներդրողներն այսպիսով ունենալու են տեղացի ներդրողներին հավասար իրավունքներ, ազատություններ և պարտականություններ, ինչպես նաև առավել բարենպաստության ռեժիմը։
«Այսպիսով կապահովվի ավելի պարզ, թափանցիկ, կայուն և կանխատեսելի միջավայր»,– ընդգծեց նա։
Օրենքի փոփոխությունների այս նախագիծը ներկայացվեց Ազգային ժողովի քննարկմանը։