Հայաստանում բենզինի գինը կիջնի. Գեղամ Գևորգյան
Գեղամ Գևորգայնի խոսքով` Ադրբեջանից ներմուծված բենզինը ՀՀ–ում բենզինի գների իջեցման վրա չի ազդել։
ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի – Sputnik․ ՀՀ մրցակցության և սպառողների պաշտպանության հանձնաժողովի տվյալներով՝ առաջիկայում ՀՀ–ում բենզինի գինը կնվազի։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում այս մասին ասաց հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը։ Թե գնանկումը որքան կլինի, Գևորգյանը չհստակեցրեց։
«Չեմ կարող ասել։ Կախված է այն հանգամանքից, թե մասնավոր ընկերությունների կողմից ձեռքբերման ժամանակահատվածն ինչքան կլինի։ Բորսայում փոփոխություններ կան`մեր վերջին ունեցած տվյալներով գներն իջել են: Նայած, թե ինչ ծավալ ձեռք կբերեն ընկերությունները»,– ասաց նա։
Գևորգյանը հերքեց այն լուրերը, թե հայաստանյան բենզինի շուկայում գներն իջել են Ադրբեջանից բենզին ներմուծելու արդյունքում։ Նա նկատեց, որ ներկրված բենզինի քանակը չափազանց քիչ էր։
«Ո՞վ ասաց, որ ադրբեջանական բենզին է մտել ու գինն իջել է, որտե՞ղ է գրված այդ տեղեկությունը: Պարզապես բորսայում է գինն իջել։ Այդ պրոցեսները, որ դուք կապում եք իրար հետ, պարզապես համընկան. այսօր էլ գինն իջնում կամ բարձրանում է։ Այս գործընթացն ամեն օր է և կապ չունի, թե ինչ ծագման բենզին ենք բերում՝ ադրբեջանական, ռուսական, թե ռումինական։ Եթե վաղն ադրբեջանական բենզինի ծավալը Հայաստանում լինի այնքան շատ, որ շուկայի վրա էական ազդեցություն ունենա, դա էլ չի նշանակի, թե տնտեսվարողները ստիպված գներն իջեցրին, քանի որ դա նորմալ երևույթ է մրցակցային պայմաններում»,– շարունակեց նա։
Ըստ Գևորգյանի՝ եթե համաշխարհային շուկայում վառելիքի գնանկում է լինում, ապա դա ազդում է նաև Հայաստանի վրա, և հակառակը։
Հիշեցնենք` շուրջ 35 տարվա դադարից հետո առաջին անգամ 2025 թ․ դեկտեմբերի 19–ին Ադրբեջանից Վրաստանի տարածքով ՀՀ Տավուշի մարզի «Այրում» կայարան հասավ 22 վագոնից բաղկացած գնացքը` 1218 տոննա A95 տեսակի բենզինով։
2026 թ․ հունվարի 7–ին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը նավթամթերքի ավելի խոշոր խմբաքանակ կուղարկի Հայաստան: