ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի – Sputnik. «Ավրորա» մարդասիրական հիմնադրամը խստորեն դատապարտում է Արցախի նախկին պետնախարար, «Ավրորա» նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ կայացված «դատավճիռը» և կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել նրան: «Ավրորա» մարդասիրական հիմնադրամը և անձամբ գլխավոր գործադիր տնօրեն Արմինե Աֆեյանը հայտարարություն են տարածել։Փետրվարի 17-ին հայտնի դարձավ, Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտել:«Մենք կոչ ենք անում անհապաղ ազատ արձակել Ռուբենին և դիմում ենք միջազգային հանրությանը՝ պաշտպանելու արդարության, մարդու իրավունքների և արդար դատավարության սկզբունքները։ Ռուբենին առաջադրված մեղադրանքները, որոնք առնչվում են Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախում) նրա մարդասիրական գործունեությանը, անտեսում են մարդու հիմնարար իրավունքները, ինչը մտահոգիչ է»,- ասված է «Ավրորայի» հայտարարությունում։Նշվում է, որ Ադրբեջանի ռազմական դատարանի կայացրած վճիռը ոչ միայն մեծագույն անարդարություն է, այլև անասելի ցավ նրա ընտանիքի համար, որն այս ամբողջ ընթացքում անցնելով այս ծանր փորձության միջով՝ բախվել է հսկայական դժվարությունների։Հիշեցնենք` Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական առաջնորդների գործով «դատավարությունը», որը սկսվել էր 2025 թվականի հունվարին, նույնպես ավարտվել է, և դատարանը փետրվարի 5–ին հրապարակել է դատավճիռները` ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը և ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը։ Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը դատապարտվել են 20 տարվա ազատազրկման։ Քաղաքացիական գերիներ Մադաթ Բաբայանը և Մելքիսեթ Փաշայանը դատապարտվել են 19 տարվա ազատազրկման, Գարիկ Մարտիրոսյանը՝ 18, Դավիթ Ալահվերդյանը և Լևոն Բալայանը՝ 16, Էրիկ Ղազարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը, Վասիլ Բեգլարյանը՝ 15 տարվա ազատազրկման։Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի «գործը» քննվում էր առանձնացված վարույթով։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/0c/0c/96838011_84:0:1417:1000_1920x0_80_0_0_d5420e517ccd5d64cb3767203b277736.jpgSputnik Արմենիա
հայաստան, արցախ, ռուբեն վարդանյան, ավրորա
22:24 19.02.2026 (Թարմացված է: 22:25 19.02.2026) Ռուբեն Վարդանյանին առաջադրված մեղադրանքները, որոնք առնչվում են Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախում) նրա մարդասիրական գործունեությանը, անտեսում են մարդու հիմնարար իրավունքները։
ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի – Sputnik. «Ավրորա» մարդասիրական հիմնադրամը խստորեն դատապարտում է Արցախի նախկին պետնախարար, «Ավրորա» նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ կայացված «դատավճիռը» և կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել նրան: «Ավրորա» մարդասիրական հիմնադրամը և անձամբ գլխավոր գործադիր տնօրեն Արմինե Աֆեյանը
հայտարարություն են տարածել։