ԵՐԵՎԱՆ, 18 փետրվարի – Sputnik․ Օնլայն տաքսիների վարորդները ակցիա են կազմակերպել Երևանում՝ բողոքելով իրենցից գանձվող բարձր տոկոսներից։«Մեր կառավարությունը չի խոսում այն մասին, որ ամեն ամիս ամեն վարորդն ամենաքիչը 200-250 հազար դրամ գումար է տալիս տաքսի ծառայությանը։ Սկզբից առանց տոկոս էր, հետո տոկոսադրույքը դարձավ 3-4 տոկոս, հետո աստիճանաբար բարձրացվեց։ Այս պահին տոկոսադրույքը մինիմալը կազմում է 25 տոկոս»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարորդներից մեկը։Նրա խոսքով՝ վարորդները ստիպված են ավելի երկար ժամեր աշխատել, որ կարողանան բավարար գումար վաստակել։ Ասում է՝ օրական 12-14 ժամ վարելուց հետո անգամ առանց ալկոհոլ օգտագործելու էլ վարորդը չի կարող սթափ լինել։Վարորդները շեշտում են՝ իրենց բողոքը վերաբերում է բոլոր օնլայն տաքսիներին, պահանջում են, որ ամեն պատվերից վարորդից գանձվող տոկոսադրույքն իջեցվի, իրենք էլ գրանցվեն որպես օրինական աշխատողներ, որ կարողանան նաև օգտվել առողջության համընդհանուր ապահովագրությունից։
PT1M35S
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07ea/02/12/98952820_240:0:1680:1080_1920x0_80_0_0_12c638f31f77d2530fdf72da9d51f959.jpgSputnik Արմենիա
հայաստան, տաքսի, վարորդ, видео, տեսանյութ, տեսանյութեր
15:28 18.02.2026 (Թարմացված է: 15:31 18.02.2026) Վարորդները դժգոհում են՝ քանի որ գրանցված աշխատողներ չեն, առողջության ապահովագրությունից էլ չեն օգտվում։
ԵՐԵՎԱՆ, 18 փետրվարի – Sputnik․ Օնլայն տաքսիների վարորդները ակցիա են կազմակերպել Երևանում՝ բողոքելով իրենցից գանձվող բարձր տոկոսներից։
«Մեր կառավարությունը չի խոսում այն մասին, որ ամեն ամիս ամեն վարորդն ամենաքիչը 200-250 հազար դրամ գումար է տալիս տաքսի ծառայությանը։ Սկզբից առանց տոկոս էր, հետո տոկոսադրույքը դարձավ 3-4 տոկոս, հետո աստիճանաբար բարձրացվեց։ Այս պահին տոկոսադրույքը մինիմալը կազմում է 25 տոկոս»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարորդներից մեկը։
Նրա խոսքով՝ վարորդները ստիպված են ավելի երկար ժամեր աշխատել, որ կարողանան բավարար գումար վաստակել։ Ասում է՝ օրական 12-14 ժամ վարելուց հետո անգամ առանց ալկոհոլ օգտագործելու էլ վարորդը չի կարող սթափ լինել։
Վարորդները շեշտում են՝ իրենց բողոքը վերաբերում է բոլոր օնլայն տաքսիներին, պահանջում են, որ ամեն պատվերից վարորդից գանձվող տոկոսադրույքն իջեցվի, իրենք էլ գրանցվեն որպես օրինական աշխատողներ, որ կարողանան նաև օգտվել
առողջության համընդհանուր ապահովագրությունից։