ԵԱՏՄ-ից ավելի քան 2 հազար անուն ապրանք Իրան է մտնում առանց սահմանափակումների. Ցիվիլյով
Ռուսաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունը նախորդ տարվա հունվար-նոյեմբեր ամիսներին աճել է 13,1%-ով՝ հասնելով 4,8 միլիարդ դոլարի: 18.02.2026, Sputnik Արմենիա
2026-02-18T11:41+0400
ԵՐԵՎԱՆ, 18 փետրվարի - Sputnik. ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը թույլ է տվել առանց սահմանափակումների Թեհրանին մատակարարել ավելի քան 2 հազար տարբեր ապրանքատեսակ։ Այս մասին, ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին, լրագրողներին հայտնել է ՌԴ էներգետիկայի նախարար, ռուս-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Սերգեյ Ցիվիլյովը։Ցիվիլյովի խոսքով՝ փետրվարի 18-ին կայանալիք միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում Ռուսաստանն ու Իրանը կքննարկեն առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդմանն ուղղված կոնկրետ քայլեր։ Նրա կարծիքով՝ երկու երկրների պաշտոնյաների ընդհանուր խնդիրն է ապահովել բիզնեսի և պետական մարմինների կապերի առավելագույն արդյունավետությունը, աջակցել ապրանքաշրջանառության կայուն աճին՝ հասնելով առավել մեծ դիվերսիֆիկացման։Ըստ նրա տվյալների՝ Ռուսաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունը նախորդ տարվա հունվար-նոյեմբերին աճել է 13,1%-ով՝ կազմելով 4,8 մլրդ դոլար։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/1119/57/11195736_133:0:2864:2048_1920x0_80_0_0_aa846bf22b6068a261f7fdbdaec40862.jpgSputnik Արմենիա