եվրասիական տնտեսական միություն (եատմ)
ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի - Sputnik. Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) ուսումնասիրում է Թունիսի հետ ազատ առևտրի համաձայնագիր կնքելու նպատակահարմարության հարցը։ Այս մասին հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Բակիտժան Սագինտաևը՝ ելույթ ունենալով Ռուսական բիզնեսի շաբաթվա շրջանակում անցկացվող Ինտեգրացիոն ֆորումում։Սագինտաևը հիշեցրել է, որ անցյալ տարի գործարկվել է Իրանի հետ ԵԱՏՄ ազատ առևտրի գոտու մասին լիաֆորմատ համաձայնագիրը։ Վավերացման փուլում են գտնվում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ տնտեսական գործընկերության և Մոնղոլիայի հետ ժամանակավոր առևտրային համաձայնագրերը։«Անցյալ տարվա վերջին ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր է ստորագրվել Ինդոնեզիայի հետ։ Նաև անցյալ տարվա վերջին մենք սկսել ենք Հնդկաստանի հետ արտոնյալ առևտրային համաձայնագրի կնքման շուրջ բանակցությունների առաջին փուլը»,-հավելել է նա։ ԵՄ գործարար շրջանակները հետաքրքրություն են ցուցաբերում ԵԱՏՄ-ի հետ համագործակցության հանդեպԻ վերջո, ընդգծել է Սագինտաևը, այս բոլոր միջոցառումների շահառուները լինելու են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների արտահանողները։ԵԱՏՄ-ն միջազգային ինտեգրացիոն տնտեսական միավորում է, որն ստեղծվել է Մաքսային միության և Միասնական տնտեսական տարածքի հիմքի վրա և գործում է 2015 թվականի հունվարի 1-ից։ Ներկայումս ԵԱՏՄ անդամներ են Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը և Ղրղզստանը։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/06/0b/89974488_137:0:724:440_1920x0_80_0_0_7fd0b0c252554a4379f7a6d388b82969.jpgSputnik Արմենիա
եվրասիական տնտեսական միություն (եատմ), թունիս, բակիտժան սագինտաև
17:26 17.02.2026 (Թարմացված է: 17:27 17.02.2026) Հետաքրքրություն կա Պակիստանի, ՀԱՀ-ի և այլ երկրների հետ արտոնյալ ռեժիմների կնքման հարցում: