ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի – Sputnik. Հայաստանյան բանկերը 2025 թվականին իրենց շահույթի ավելի քան 90%-ը վերաներդնել են բիզնեսում։ Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը։Նշենք, որ հայաստանյան բանկերի կապիտալի նորմատիվները զգալիորեն բարձր են նվազագույն թույլատրելի ցուցանիշից: 2025 թվականի վերջին Հայաստանի բանկային համակարգում կապիտալի և ռիսկով կշռված ակտիվների գումարների միջև սահմանային հարաբերակցությունը կազմել է 20.68%` նվազագույն 11%–ի դեպքում:Անհուսալի պարտապանների մի մասի մոտ վարկերը չմարելու սովորություն կա. Ազատյան2024 թվականին Կենտրոնական բանկը հակացիկլիկ կապիտալի բուֆերը 1.5%-ից հասցրեց 1.75%–ի` վարկավորման ժամանակ բանկային ավելորդ ռիսկը զսպելու համար (հաշվի առնելով հիփոթեքային և սպառողական վարկերի բումը, որոնք աճում են երկնիշ թվերով)։ՀՀ մարզերում հիփոթեքային վարկերի պորտֆելը 2025 թվականին աճել է 31%-ով. Ազատյան
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/2238/87/22388774_277:0:3008:2048_1920x0_80_0_0_8ae4f5b7c7418d30bc40be0bd555efd4.jpgSputnik Արմենիա
հայաստան, բանկ, դանիել ազատյան
15:06 17.02.2026 (Թարմացված է: 15:16 17.02.2026) Բանկերը 420 մլրդ դրամ շահույթից միայն 20 միլիարդն են որպես շահաբաժին բաշխել բաժնետերերին։