եվրասիական տնտեսական միություն (եատմ)
ԵՐԵՎԱՆ, 16 փետրվարի – Sputnik. Նավիգացիոն կնիքների օգնությամբ բեռներին հետևելու գործընթացը Եվրասիական տնտեսական միությունում կներդրվի 1.5 տարվա ընթացքում։ Այս մասին ասվում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։Փոխադրումներին հետևելու գործընթացն իրականացնում են ԵԱՏՄ երկրների իրավասու ազգային օպերատորները. Հայաստանում՝ ArmGPS–ը, Բելառուսում՝ «Բելտամոժսերվիսը», Ղազախստանում՝ Տիեզերական տեխնիկայի և տեխնոլոգիաների ինստիտուտը, Ղրղզստանում՝ Պետական մաքսային ենթակառուցվածքը, Ռուսաստանում՝ Թվային հարթակների զարգացման կենտրոնը։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e6/07/0f/45258701_170:0:2901:2048_1920x0_80_0_0_47f931d5ab5a5c2da503aacc80b2b2f3.jpgSputnik Արմենիա
եվրասիական տնտեսական միություն (եատմ), հայաստան և եատմ, կապարակնիք
11:10 16.02.2026 (Թարմացված է: 11:11 16.02.2026) Համակարգը կներդրվի աստիճանաբար՝ 1.5 տարվա ընթացքում. առաջին փուլում` պատժամիջոցների տակ գտնվող և որոշ ակցիզային ապրանքների արտահանման և տարանցման համար։
Փոխադրումներին հետևելու գործընթացն իրականացնում են ԵԱՏՄ երկրների իրավասու ազգային օպերատորները. Հայաստանում՝ ArmGPS–ը, Բելառուսում՝ «Բելտամոժսերվիսը», Ղազախստանում՝ Տիեզերական տեխնիկայի և տեխնոլոգիաների ինստիտուտը, Ղրղզստանում՝ Պետական մաքսային ենթակառուցվածքը, Ռուսաստանում՝ Թվային հարթակների զարգացման կենտրոնը։