Հայաստանում դեռևս վաղ է խոսել միջուկային թափոններից. Մեսրոպ Մեսրոպյան
ՀԾԿՀ նախագահի խոսքով` ատոմակայանում օգագործված միջուկային թափոնները ՀՀ–ն հետագայում հնարավորություն ունի բարձր գնով վաճառելու։ 16.02.2026, Sputnik Արմենիա
2026-02-16T16:25+0400
հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով (հծկհ)
ԵՐԵՎԱՆ, 16 փետրվարի – Sputnik. Հայաստանում դեռևս վաղ է խոսել միջուկային թափոններից։ Այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը։Մեսրոպյանի խոսքով՝ ՀՀ–ում ոչ թե միջուկային թափոն է, այլ ապագա թանկարժեք վառելիք։ Ըստ նրա՝ եթե Հայաստանն անգամ այն չօգտագործի` չունենալով համապատասխան տիպի ատոմակայան, ապա բավականին բարձր գնով կարող է վաճառել այլ երկրների։Հավելենք, որ Մեծամորի ատոմակայանը 2026 թվականին պետք է պլանային վերանորոգման կանգնի 150 օր` մոտ հինգ ամիս, քանի որ մեկնարկում է ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման երկրորդ փուլը (2026-36 ժամանակահատվածի համար)։ Առաջին փուլը (2016-26) շուտով կավարտվի։Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը միակն է Հարավային Կովկասում, գտնվում է Երևանից մոտ 36 կմ արևմուտք՝ Մեծամոր քաղաքի մոտակայքում։ Հիմնադրվել է 1969 թվականին, սկսել է գործել 1976–ին։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/1534/68/15346874_120:0:1453:1000_1920x0_80_0_0_7fcf8d4ffc676fb70ecd5b24586d2c9a.jpgSputnik Արմենիա