© Sputnik / Lilit HarutyunyanԳյումրի
Գյումրի - Sputnik Արմենիա, 1920, 28.03.2025
«Միասին» շարժումն իր աջակցությունն է հայտնում Գյումրիի ավագանու ընտրություններում առաջադրված ընդդիմադիր բոլոր ուժերին։
ԵՐԵՎԱՆ, 28 մարտի - Sputnik. Մայիսի 30-ին Գյումրիիում ոչ միայն ավագանու արտահերթ ընտրություններ են, այլև համապետական նշանակության վստահության հանրաքվե՝ իշխանություններին, հայտարարել է «Միասին» շարժումը։
«Հայաստանի ներկա իրավիճակում հայրաքաղաքի ավագանու ընտրությունները ողջ հանրապետությունում իրավիճակը բեկելու բացառիկ հնարավորություն են ընձեռում։ Հայաստանում իշխանությունը մենաշնորհած և պետությունը կազմաքանդող, ՔՊ-ն Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ արդեն գործի է դրել բռնաճնշման իր ողջ հակաժողովրդավարական գործիքակազմը»,-նշված է հայտարարության մեջ։
«Միասին» այլընտրանքային հասարակական-քաղաքական շարժումն իր աջակցությունն է հայտնում Գյումրիի ավագանու ընտրություններում առաջադրված ընդդիմադիր բոլոր ուժերին՝ միաժամանակ զգուշացնելով հետագա վտանգների մասին՝ կոչ անելով համախմբված դիմագրավելու բռնաճնշումներին։
Գյումրիի ընտրություններում, Հայաստանում արդեն մի քանի տարի գործող նոր համակարգով, քաղաքի համընդհանուր քվեարկությամբ ընտրվում է ավագանի, որն այնուհետև ընտրում է քաղաքապետ։
Քաղաքապետի թեկնածուների թվում են Սարիկ Մինասյանը («Քաղաքացիական պայմանագիր»), նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը (այժմ Հայաստանի Կոմկուսից առաջադրված), «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը («Մեր քաղաքը» դաշինքից), Կարեն Սիմոնյանը («Մայր Հայաստան» դաշինք), Ռուբեն Մխիթարյանը («Իմ հզոր համայնք)։