ԵՐԵՎԱՆ, 27 մարտի – Sputnik. Հայաստանը նախատեսում է առևտրային տաղավարներ բացել Ղազախստանի շրջաններում, Աստանայում հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, հայտնում է Sputnik Ղազախստանը։Բացի այդ, Հայաստանը հետաքրքրված է «Խորգոսում» խանութների ցանց բացելու հարցում։Միրզոյանը նշել է, որ երկկողմ ապրանքաշրջանառության ներուժը զգալիորեն գերազանցում է նախկին ցուցանիշները։ՀՀ արտգործնախարարի խոսքով` կողմերը պայմանավորվել են կրկնապատկել ջանքերը՝ 2024-2025 թվականների համար երկրների կառավարությունների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզի իրականացման ուղղությամբ։2025 թվականին «Թումո» հայկական կրթական կենտրոնի մասնաճյուղ կբացվի Ղազախստանում արհեստական բանականության ազգային կենտրոնի հիման վրա։Ղազախստանն իր հերթին պատրաստ է ապագայում հայաստանցի ուսանողների համար բակալավրիատի և մագիստրատուրայի գծով կրթաթոշակներ հատկացնել։Հանդիպմանը հիշեցվել է նաև, որ ապրիլին Հայաստանում Ղազախստանի օրեր կանցկացվեն։ Ղազախստանում հայկական մշակույթի օրերը տեղի են ունեցել 2024 թվականի հոկտեմբերին։Հիշեցնենք՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Ղազախստան է ժամանել այսօր առավոտյան։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/03/1b/87200212_143:0:1280:853_1920x0_80_0_0_2affcf3b56be6839595c59ea5acf6a75.jpg.webpSputnik Արմենիա
արարատ միրզոյան, ղազախստան, հայաստան
Աստանայում կայացած բանակցությունների ժամանակ երկու երկրների արտգործնախարարները քննարկել են առևտրին, տնտեսությանը, էներգետիկային և կրթությանն առնչվող հարցեր։
ԵՐԵՎԱՆ, 27 մարտի – Sputnik. Հայաստանը նախատեսում է առևտրային տաղավարներ բացել Ղազախստանի շրջաններում, Աստանայում հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, հայտնում է
Sputnik Ղազախստանը։
Բացի այդ, Հայաստանը հետաքրքրված է «Խորգոսում» խանութների ցանց բացելու հարցում։
Միրզոյանը նշել է, որ երկկողմ ապրանքաշրջանառության ներուժը զգալիորեն գերազանցում է նախկին ցուցանիշները։
«Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով մեզ կհաջողվի էլ ավելի զարգացնել և ամրապնդել մեր երկկողմ հարաբերությունները, որոնք ռազմավարական ուղղվածություն ունեն: Մեր փոխայցերը և ակտիվ շփումները ամուր հիմք են դնում մեր գործընկերության համար», - նշել է նա ղազախ գործընկեր Մուրատ Նուրտլեուի հետ ընդլայնված հանդիպման ժամանակ:
ՀՀ արտգործնախարարի խոսքով` կողմերը պայմանավորվել են կրկնապատկել ջանքերը՝ 2024-2025 թվականների համար երկրների կառավարությունների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզի իրականացման ուղղությամբ։
2025 թվականին «Թումո» հայկական կրթական կենտրոնի մասնաճյուղ կբացվի Ղազախստանում արհեստական բանականության ազգային կենտրոնի հիման վրա։
Ղազախստանն իր հերթին պատրաստ է ապագայում հայաստանցի ուսանողների համար բակալավրիատի և մագիստրատուրայի գծով կրթաթոշակներ հատկացնել։
Հանդիպմանը հիշեցվել է նաև, որ ապրիլին Հայաստանում Ղազախստանի օրեր կանցկացվեն։ Ղազախստանում հայկական մշակույթի օրերը տեղի են ունեցել 2024 թվականի հոկտեմբերին։
Հիշեցնենք՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Ղազախստան է ժամանել
այսօր առավոտյան։