© Sputnik / Asatur YesayantsՄիասնական տոմսային համակարգ
Միասնական տոմսային համակարգ - Sputnik Արմենիա, 1920, 27.03.2025
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանության արժանացրեց Երևանի քաղաքապետարանի առաջարկած նախագիծը։
ԵՐԵՎԱՆ, 27 մարտի – Sputnik․ Առանց ուղևորատոմսի երևանյան տրանսպորտից օգտվող քաղաքացիները կտուգանվեն 10-15 հազար դրամով։ Կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանության արժանացրեց Երևանի քաղաքապետարանի մշակած նախագիծը։
Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է համապատասխան փոփոխություններ և լրացումներ անել «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի», «Տեղական տուրքերի և վճարների» և «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենքներում։
Կարծում եմ՝ պրոֆեսիոնալ են գործել. Երևանի փոխքաղաքապետը գոհ է իրենց կատարած աշխատանքից
Ըստ առաջարկվող փոփոխությունների՝ ավտոբուսով, տրոլեյբուսով կամ մետրոյով առանց ուղևորատոմսի կամ առանց այն վավերացնելու երթևեկող քաղաքացիները կտուգանվեն 10 հազար դրամի չափով։ Եթե անձն օգտագործել է արտոնություն ունեցող քաղաքացու քարտը (այն դեպքում, երբ ինքը չունի), կտուգանվի 15 հազար դրամի չափով։
Իսկ եթե քաղաքացին ունի փաթեթ, սակայն երթևեկել է առանց վավերացման, կտուգանվի 3000 դրամով։
Նախագիծն առաջիկայում կքննարկվի խորհրդարանում։
Ավելի վաղ գրել էինք, որ Երևանի քաղաքապետարանը փորձում է հանրային տրանսպորտում օրենքի ուժով վերահսկողություն իրականացնող տեսուչների ինստիտուտ ստեղծել և նրանց միջոցով բոյկոտող քաղաքացիներին տուգանել։ Ուղևորները պարտավոր են լինելու տրանսպորտային միջոց նստելուց անմիջապես հետո ոչ ուշ, քան 1 րոպեում վճարել ուղեվարձը։