միասնական տոմսային համակարգ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 մարտի – Sputnik․ Առանց ուղևորատոմսի երևանյան տրանսպորտից օգտվող քաղաքացիները կտուգանվեն 10-15 հազար դրամով։ Կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանության արժանացրեց Երևանի քաղաքապետարանի մշակած նախագիծը։Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է համապատասխան փոփոխություններ և լրացումներ անել «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի», «Տեղական տուրքերի և վճարների» և «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենքներում։Կարծում եմ՝ պրոֆեսիոնալ են գործել. Երևանի փոխքաղաքապետը գոհ է իրենց կատարած աշխատանքիցԸստ առաջարկվող փոփոխությունների՝ ավտոբուսով, տրոլեյբուսով կամ մետրոյով առանց ուղևորատոմսի կամ առանց այն վավերացնելու երթևեկող քաղաքացիները կտուգանվեն 10 հազար դրամի չափով։ Եթե անձն օգտագործել է արտոնություն ունեցող քաղաքացու քարտը (այն դեպքում, երբ ինքը չունի), կտուգանվի 15 հազար դրամի չափով։Իսկ եթե քաղաքացին ունի փաթեթ, սակայն երթևեկել է առանց վավերացման, կտուգանվի 3000 դրամով։Նախագիծն առաջիկայում կքննարկվի խորհրդարանում։Ավելի վաղ գրել էինք, որ Երևանի քաղաքապետարանը փորձում է հանրային տրանսպորտում օրենքի ուժով վերահսկողություն իրականացնող տեսուչների ինստիտուտ ստեղծել և նրանց միջոցով բոյկոտող քաղաքացիներին տուգանել։ Ուղևորները պարտավոր են լինելու տրանսպորտային միջոց նստելուց անմիջապես հետո ոչ ուշ, քան 1 րոպեում վճարել ուղեվարձը։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e7/0c/06/69676412_0:0:1601:1200_1920x0_80_0_0_358c45101e6fbc20724149a7d3e9c851.jpg.webpSputnik Արմենիա
ուղևոր, տոմս, տուգանք, միասնական տոմսային համակարգ, երևան
18:51 27.03.2025 (Թարմացված է: 19:07 27.03.2025) Կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանության արժանացրեց Երևանի քաղաքապետարանի առաջարկած նախագիծը։
ԵՐԵՎԱՆ, 27 մարտի – Sputnik․ Առանց ուղևորատոմսի երևանյան տրանսպորտից օգտվող քաղաքացիները կտուգանվեն 10-15 հազար դրամով։ Կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանության արժանացրեց Երևանի քաղաքապետարանի մշակած նախագիծը։
Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է համապատասխան փոփոխություններ և լրացումներ անել «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի», «Տեղական տուրքերի և վճարների» և «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենքներում։
Ըստ առաջարկվող փոփոխությունների՝ ավտոբուսով, տրոլեյբուսով կամ մետրոյով առանց ուղևորատոմսի կամ առանց այն վավերացնելու երթևեկող քաղաքացիները կտուգանվեն 10 հազար դրամի չափով։ Եթե անձն օգտագործել է արտոնություն ունեցող քաղաքացու քարտը (այն դեպքում, երբ ինքը չունի), կտուգանվի 15 հազար դրամի չափով։
Իսկ եթե քաղաքացին ունի փաթեթ, սակայն երթևեկել է առանց վավերացման, կտուգանվի 3000 դրամով։
Նախագիծն առաջիկայում կքննարկվի խորհրդարանում։
գրել էինք, որ Երևանի քաղաքապետարանը փորձում է հանրային տրանսպորտում օրենքի ուժով վերահսկողություն իրականացնող տեսուչների ինստիտուտ ստեղծել և նրանց միջոցով բոյկոտող քաղաքացիներին տուգանել։ Ուղևորները պարտավոր են լինելու տրանսպորտային միջոց նստելուց անմիջապես հետո ոչ ուշ, քան 1 րոպեում վճարել ուղեվարձը։