«Պայմանական Արևմուտքի և ՌԴ–ի միջև հարաբերությունների վեականգնումը որոշակի ռիսկեր կստեղծի ՀՀ տնտեսության համար։ Այն տնտեսական հնարավրությունները, որ հիմա կան, կդադարեն լինել»,– նշել է մասագետը։
Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2025 թվականի առաջին երկու ամիսների տնտեսական աճի ցուցանիշները։ Դրանց համաձայն, տնտեսական ակտիվությունը 2024թ–ի հունվար–փետրվարի համեմատ 4.1 %–ով աճել է։
Ընդ որում` աճն ապահովվել է հիմնականում շինարարության, առևտրի և ծառայությունների հաշվին։ Փոխարենը 19,4 %–ով նվազել են արտադրության ծավալները, 45,8 %–ով` ներմուծումը և գրեթե 60 տոկոսով` արտահանումը։
Աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները կարող են բացասաբար ազդել ՀՀ տնտեսության վրա. Sputnik Արմենիային ասել է տնտեսագետ Հայկազ Ֆանյանը։«Պայմանական Արևմուտքի և ՌԴ–ի միջև հարաբերությունների վեականգնումը որոշակի ռիսկեր կստեղծի ՀՀ տնտեսության համար։ Այն տնտեսական հնարավրությունները, որ հիմա կան, կդադարեն լինել»,– նշել է մասագետը։ Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2025 թվականի առաջին երկու ամիսների տնտեսական աճի ցուցանիշները։ Դրանց համաձայն, տնտեսական ակտիվությունը 2024թ–ի հունվար–փետրվարի համեմատ 4.1 %–ով աճել է։Ընդ որում` աճն ապահովվել է հիմնականում շինարարության, առևտրի և ծառայությունների հաշվին։ Փոխարենը 19,4 %–ով նվազել են արտադրության ծավալները, 45,8 %–ով` ներմուծումը և գրեթե 60 տոկոսով` արտահանումը։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/03/1b/87195125_126:0:910:588_1920x0_80_0_0_312c583cc74ca4407eb153ae2d82bee6.jpg.webpSputnik Արմենիա
09:21 27.03.2025 (Թարմացված է: 09:42 27.03.2025) Աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները կարող են բացասաբար ազդել ՀՀ տնտեսության վրա. Sputnik Արմենիային ասել է տնտեսագետ Հայկազ Ֆանյանը։