26.03.2025, Sputnik Արմենիա
Իրանի արտգործնախարարը Հայաստանում էր. այցը պաշտոնական էր։ Աբբաս Արաղչին կրկնեց Իրանի պաշտոնական տեսակետը սահմանների անխախտելիության մասին, նշեց, որ Իրանը կողմ է ճանապարհների ապաշրջփակամանը, բայց ըստ ազգային օրենքների, հարգելով ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը` ընդգծելով, որ սրանից բացի այլ ուղի ընդունելի չէ։
Քննարկվում է Հայաստանի և Իրանի բեռնափոխադրողների համար պարզեցումներ սահմանելու առաջարկ, մանսնավորապես սահմանին հայկական բեռնատարների վարորդների համար դիզվառելիքի թանկացման հարցը կարգավորելու համար։ Աբբաս Արաղչին հայտարարեց, որ վարորդների և բեռնատարների համար ճանապարհը պետք է լինի հեշտ, ծախսերը` նվազեն։
Իրանի արտգործնախարարի երևանյան այցը խնդրել ենք վերլուծել իրանագետ Գարիկ Միսակյանին։
Իրանի արտգործնախարարը Հայաստանում էր. այցը պաշտոնական էր։ Աբբաս Արաղչին կրկնեց Իրանի պաշտոնական տեսակետը սահմանների անխախտելիության մասին, նշեց, որ Իրանը կողմ է ճանապարհների ապաշրջփակամանը, բայց ըստ ազգային օրենքների, հարգելով ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը` ընդգծելով, որ սրանից բացի այլ ուղի ընդունելի չէ։ Քննարկվում է Հայաստանի և Իրանի բեռնափոխադրողների համար պարզեցումներ սահմանելու առաջարկ, մանսնավորապես սահմանին հայկական բեռնատարների վարորդների համար դիզվառելիքի թանկացման հարցը կարգավորելու համար։ Աբբաս Արաղչին հայտարարեց, որ վարորդների և բեռնատարների համար ճանապարհը պետք է լինի հեշտ, ծախսերը` նվազեն։ Իրանի արտգործնախարարի երևանյան այցը խնդրել ենք վերլուծել իրանագետ Գարիկ Միսակյանին։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/03/1a/87154255_126:0:910:588_1920x0_80_0_0_eb728be5763dfb045ffe58e72f9af622.jpg.webpSputnik Արմենիա
09:06 26.03.2025 (Թարմացված է: 09:12 26.03.2025) Իրանի արտգործնախարարը Հայաստանում էր. այցը պաշտոնական էր։ Աբբաս Արաղչին կրկնեց Իրանի պաշտոնական տեսակետը սահմանների անխախտելիության մասին, նշեց, որ Իրանը կողմ է ճանապարհների ապաշրջփակամանը, բայց ըստ ազգային օրենքների, հարգելով ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը` ընդգծելով, որ սրանից բացի այլ ուղի ընդունելի չէ։