© Sputnik / Aram NersesyanԱլեն Սիմոնյան
Ալեն Սիմոնյան - Sputnik Արմենիա, 1920, 25.03.2025
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմն, օրինակ, համաձայն չէ, որ Հայաստանը խաղի կանոնները սրբորեն պահում է, պարբերաբար նեղսրտում ու բողոքում է։
ԵՐԵՎԱՆ, 25 մարտի – Sputnik․ Ինչո՞ւ է խաղի կանոնները գրեթե միշտ միայն հայկական կողմը պահում, իսկ ադրբեջանականը՝ սովորաբար խախտում, ի՞նչ է դրանից շահում Երևանը։ ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն արձագանքելով լրագրողի այս հարցին` նշեց, թե այսպես Հայաստանն անվտանգություն է շահում, ԵՄ դիտորդները գալիս են, սահմաններում հսկողություն են իրականացնում, միջազգային զեկույցներ են լինում, ՀՀ-ին օգնություն է տրամադրվում, համագործակցություն է հաստատվում։
«Կարո՞ղ է` մեր դուդուկի ու սիրուն աչքերի համար է այդ ամենը տեղի ունենում։ Հետո էլ բողոքում եք, ասում եք՝ մեր վրա հարձակվեցին, աշխարհը ձեն չհանեց։ Բա սխալ ենք մեզ պահել պատմության ընթացքում ինչ-որ հարցերում, հիմա ճիշտ ենք մեզ պահում՝ եվրոպական ընտանիքի մարդու իրավունքների, խոսքի ազատության արժեքների տրամաբանության մեջ ենք մեզ պահում։ Դրանից էլ եք բողոքո՞ւմ»,- հակադարձեց Սիմոնյանը լրագրողին։
ՀՀ ԱԺ նախագահը հավելեց՝ այնպես չէ, թե բոլորի ընկալմամբ Հայաստանն իրեն «սրբորեն է պահում», ասում է՝ նույն Ադրբեջանը հակառակ կարծիք ունի, բողոքում ու նեղսրտում է հայկական կողմի պահվածքի, քաղաքական գործիչների հայտարարությունների համար։