ԵՐԵՎԱՆ, 25 մարտի – Sputnik․ Ինչո՞ւ է խաղի կանոնները գրեթե միշտ միայն հայկական կողմը պահում, իսկ ադրբեջանականը՝ սովորաբար խախտում, ի՞նչ է դրանից շահում Երևանը։ ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն արձագանքելով լրագրողի այս հարցին` նշեց, թե այսպես Հայաստանն անվտանգություն է շահում, ԵՄ դիտորդները գալիս են, սահմաններում հսկողություն են իրականացնում, միջազգային զեկույցներ են լինում, ՀՀ-ին օգնություն է տրամադրվում, համագործակցություն է հաստատվում։ՀՀ ԱԺ նախագահը հավելեց՝ այնպես չէ, թե բոլորի ընկալմամբ Հայաստանն իրեն «սրբորեն է պահում», ասում է՝ նույն Ադրբեջանը հակառակ կարծիք ունի, բողոքում ու նեղսրտում է հայկական կողմի պահվածքի, քաղաքական գործիչների հայտարարությունների համար։Հիշեցնենք` մարտի 13-ին հայտնի դարձավ, որ Երևանն ու Բաքուն ավարտել են խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ բանակցությունները՝ համաձայնեցնելով վերջին երկու կետերը, որոնք վերաբերում էին սահմանային հատվածներից երրորդ ուժերի (տվյալ դեպքում՝ Հայաստանում ԵՄ առաքելության. խմբ.) դուրսբերմանը և միջազգային դատական ատյաններ ներկայացված հայցերից հրաժարվելուն։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e8/05/16/76076309_129:0:1164:776_1920x0_80_0_0_e5fa73f10146c7ef38b9e5f8678c74e1.jpg.webpSputnik Արմենիա
ալեն սիմոնյան, հայաստան, հայ-ադրբեջանական, ադրբեջան, ադրբեջանցի
11:38 25.03.2025 (Թարմացված է: 12:30 25.03.2025) ԱԺ նախագահի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմն, օրինակ, համաձայն չէ, որ Հայաստանը խաղի կանոնները սրբորեն պահում է, պարբերաբար նեղսրտում ու բողոքում է։
ԵՐԵՎԱՆ, 25 մարտի – Sputnik․ Ինչո՞ւ է խաղի կանոնները գրեթե միշտ միայն հայկական կողմը պահում, իսկ ադրբեջանականը՝ սովորաբար խախտում, ի՞նչ է դրանից շահում Երևանը։ ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն արձագանքելով լրագրողի այս հարցին` նշեց, թե այսպես Հայաստանն անվտանգություն է շահում, ԵՄ դիտորդները գալիս են, սահմաններում հսկողություն են իրականացնում, միջազգային զեկույցներ են լինում, ՀՀ-ին օգնություն է տրամադրվում, համագործակցություն է հաստատվում։
«Կարո՞ղ է` մեր դուդուկի ու սիրուն աչքերի համար է այդ ամենը տեղի ունենում։ Հետո էլ բողոքում եք, ասում եք՝ մեր վրա հարձակվեցին, աշխարհը ձեն չհանեց։ Բա սխալ ենք մեզ պահել պատմության ընթացքում ինչ-որ հարցերում, հիմա ճիշտ ենք մեզ պահում՝ եվրոպական ընտանիքի մարդու իրավունքների, խոսքի ազատության արժեքների տրամաբանության մեջ ենք մեզ պահում։ Դրանից էլ եք բողոքո՞ւմ»,- հակադարձեց Սիմոնյանը լրագրողին։
ՀՀ ԱԺ նախագահը հավելեց՝ այնպես չէ, թե բոլորի ընկալմամբ Հայաստանն իրեն «սրբորեն է պահում», ասում է՝ նույն Ադրբեջանը հակառակ կարծիք ունի, բողոքում ու նեղսրտում է հայկական կողմի պահվածքի, քաղաքական գործիչների հայտարարությունների համար։