Հայաստանի և Ադրբեջանի դրոշներ
Պաշտպանության նախարարությունն արձագանքել է օգտատերերի և ԶԼՄ–ների հրապարակումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 մարտի – Sputnik. ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հաստատում է, որ Հայաստան–Ադրբեջան սահմանագծում կրակոցներ են արձանագրվում։
Օգտատերերն ու ԶԼՄ–ները վերջին օրերին պարբերաբար հայտնում են, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումները կրակոցներ են արձակում հայկական դիրքերի ուղղությամբ։
«Հաշվի առնելով սահմանագոտու տարբեր հատվածների վերաբերյալ տարատեսակ գրառումների ու տեսանյութերի տարածումը համացանցում՝ պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ Հայաստան–Ադրբեջան սահմանագծի երկայնքով երբեմն արձանագրվում են կրակոցներ, որոնք չեն թիրախավորում ՀՀ տարածքը։ Նման դեպքերում Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հրադադարի ռեժիմի խախտման վերաբերյալ հաղորդագրություն չի տարածում»,– ասված է ՊՆ–ի հաղորդագրությունում։
Հիշեցնենք` մարտի 13-ին հայտնի դարձավ, որ Երևանն ու Բաքուն ավարտել են խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ բանակցությունները՝ համաձայնեցնելով վերջին երկու կետերը, որոնք վերաբերում էին սահմանային հատվածներից երրորդ ուժերի (տվյալ դեպքում՝ Հայաստանում ԵՄ առաքելության. խմբ.) դուրսբերմանը և միջազգային դատական ատյաններ ներկայացված հայցերից հրաժարվելուն։ Դրանից հետո Ադրբեջանը 13 հաղորդագրություն տարածեց, թե իբր ՀՀ զինուժը կրակ է բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։ ՀՀ ՊՆ–ն հերքեց Բաքվի բոլոր հաղորդագրությունները։