ԵՐԵՎԱՆ, 12 մարտի – Sputnik. Արագած լեռան վրա ձնահյուսի պատճառով անհետ կորած լեռնագնացը դեռ չի հայտնաբերվել։ Տեղեկությունը հայտնում է ՆԳՆ փրկարար ծառայությունը։Երեկ` մարտի 11-ին, հայտնի դարձավ, որ Արագած լեռան հյուսիսային գագաթ է բարձրացել 9 անձից բաղկացած արշավախումբ և մնացել ձնահյուսի տակ։ Նրանցից 8–ը կարողացել են դուրս գալ, 1-ն անհետ կորել է։ 8 անձինք հոսպիտալացվել են թեթև ու միջին պոլիտրավմաներով։Ըստ փրկարար ծառայության` որոնողափրկարարական աշխատանքներում ներգրավվել են 29 փրկարարական ծառայող, Արագածի ՀԷԿ-ի մեկ աշխատակից և Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայից 4 ալպինիստ։Արագած լեռան հյուսիսային գագաթին տեղի ունեցած ձնահյուսի հետևանքով տուժածներից մեկը News.am–ին պատմել է, որ արդեն մոտ են եղել գագաթին, երբ ձնահյուս է սկսվել, ձյունը լցվել է նրանց վրա, և մոտ 400 մետր ձնահյուսի մեջ գլորվել են ներքև։ Իսպանիայի քաղաքացին պատմել է, որ Հայաստան են եկել դահուկներով սահելու նպատակով։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/03/0b/86645975_179:0:1600:1066_1920x0_80_0_0_5e75562eff3a053fc675292cc517a9c8.jpg.webpSputnik Արմենիա
հայաստան, արագած, տուժածներ
10:11 12.03.2025 (Թարմացված է: 10:37 12.03.2025) Տուժածներից մեկը պատմել է, որ երբ ձնահյուսը սկսվել է, իրենք մոտ 400 մետր գլորվել են ներքև։
ԵՐԵՎԱՆ, 12 մարտի – Sputnik. Արագած լեռան վրա ձնահյուսի պատճառով անհետ կորած լեռնագնացը դեռ չի հայտնաբերվել։ Տեղեկությունը հայտնում է
ՆԳՆ փրկարար ծառայությունը։
Երեկ` մարտի 11-ին, հայտնի դարձավ, որ Արագած լեռան հյուսիսային գագաթ է բարձրացել 9 անձից բաղկացած արշավախումբ և մնացել ձնահյուսի տակ։ Նրանցից 8–ը կարողացել են դուրս գալ,
1-ն անհետ կորել է։
8 անձինք հոսպիտալացվել են թեթև ու միջին պոլիտրավմաներով։
«Ժամը 06։00-ի դրությամբ որոնողափրկարարական աշխատանքները մեկնարկել են։ Դեպքի վայր են մեկնել ՆԳՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության օպերատիվ խումբը, հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ և մեկ օպերատիվ խումբ»,– ասված է հաղորդագրությունում։
Ըստ փրկարար ծառայության` որոնողափրկարարական աշխատանքներում ներգրավվել են 29 փրկարարական ծառայող, Արագածի ՀԷԿ-ի մեկ աշխատակից և Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայից 4 ալպինիստ։
Արագած լեռան հյուսիսային գագաթին տեղի ունեցած ձնահյուսի հետևանքով տուժածներից մեկը
News.am–ին պատմել է, որ արդեն մոտ են եղել գագաթին, երբ ձնահյուս է սկսվել, ձյունը լցվել է նրանց վրա, և մոտ 400 մետր ձնահյուսի մեջ գլորվել են ներքև։ Իսպանիայի քաղաքացին պատմել է, որ Հայաստան են եկել դահուկներով սահելու նպատակով։