Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Հնդկաստանի իր գործընկեր Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ - Sputnik Արմենիա, 1920, 11.03.2025
Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Հնդկաստանի իր գործընկեր Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ
Միրզոյանն ու Ջայշանկարը քննարկել են երկկողմ օրակարգի մի շարք կարևորագույն հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային և գլոբալ խնդիրներ։
ԵՐԵՎԱՆ, 11 մարտի – Sputnik․ Հայաստանը ցանկանում է ավելի ամուր տնտեսական, առևտրային, տեխնոլոգիական և մշակութային կապեր կառուցել Հնդկաստանի հետ։ Այս մասին Հնդկաստան կատարած այցի ժամանակ այնտեղի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ առանձնազրույցի ժամանակ ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։ Տեղեկությունը հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Առանձնազրույցից հետո կայացել է նաև նախարարների ղեկավարած պատվիրակությունների՝ ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
Միրզոյանը շեշտել է, որ հաճախակի դարձած փոխայցերը և համագործակցությունը միջազգային հարթակներում վկայում են 2 երկրի միջև գոյություն ունեցող շատ ակտիվ քաղաքական երկխոսության մասին։
Частная встреча министров иностранных дел Армении и Индии Арарата Мирзояна и Субраманьяма Джайшанкара (10 марта 2025). Нью-Дели - Sputnik Արմենիա, 1920, 11.03.2025
«Պետք է պահպանենք մեր երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի այցելությունների այս դինամիկան։ Մենք ցանկանում ենք կառուցել ավելի ամուր տնտեսական, առևտրային, տեխնոլոգիական և մշակութային կապեր Հնդկաստանի հետ, որպեսզի մեր երկու ժողովուրդներն էլ օգտվեն այս հարաբերություններից առաջիկա տասնամյակներում և դարերում»,- նշել է Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նաև ընդգծել է, որ այլ հարցերի թվում կարևորում են նաև երկու երկրի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև պարբերաբար անցկացվող քաղաքական խորհրդակցությունների դերը, ինչպես նաև Միջկառավարական հանձնաժողովի կանոնավոր նիստերը։
Առանձնազրույցի ընթացքում Միրզոյանն ու Ջայշանկարը քննարկել են երկկողմ օրակարգի մի շարք կարևորագույն հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային և գլոբալ խնդիրներ։
Արարատ Միրզոյանն իր խոսքում նաև ընդգծել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև հարաբերությունները զգալիորեն նոր մակարդակի են բարձրացել և դա, առաջին հերթին, Ջայշանկարի անձնական ջանքերի և ներդրման շնորհիվ է։