հայ գերիներ, անհետ կորածներ
հայ յեղափոխական դաշնակցություն (հյդ)
ԵՐԵՎԱՆ, 23 փետրվարի – Sputnik. Վաշինգտոնում ՀՅԴ երիտասարդները հայ համայնքի հետ միասին բողոքի ակցիա են իրականացրել Ադրբեջանի դեսպանատան առջև։Նրանք հավաքը կազմակերպել են Սումգայիթի ջարդերի 37-րդ տարելիցի կապակցությամբ։Բողոքի ակցիայի ընթացքում համայնքի ներկայացուցիչները հիշատակել են նաև 1988, 1990, 1992 թվականներին տեղի ունեցած Կիրովաբադի, Բաքվի և Մարաղայի զանգվածային ջարդերը։Հավաքվածները միջազգային հանրությունից պահանջել են, որ քայլեր ձեռնարկվեն Ադրբեջանի պատասխանատվության ենթարկելու` Արցախում իրականացված էթնիկ զտումների համար, ինչպես նաև քայլեր ձեռնարկեն հայ ռազմագերիների ազատ արձակման ուղղությամբ։Ակցիայի մասնակիցները բազմաթիվ պաստառներ են պահել իրենց ձեռքերում` «Կանգնեցրե՛ք ադրբեջանցիների դաժանությունը», «հիշե՛ք Սումգայիթը, պահանջե՛ք արդարություն», «200 հայ պատանդ խոշտանգվում է» և մի շարք այլ գրառումներով։Բողոքի ակցիան ավարտվել է զոհերի հիշատակին և հայ ռազմագերիների ազատ արձակման համար բարձրացված աղոթքով։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/02/17/86056969_0:0:800:600_1920x0_80_0_0_71ab8864b5231417cd9ec8aceb731e38.png.webpSputnik Արմենիա
վաշինգտոն, ամն, բողոքի ակցիա, հայ-ադրբեջանական, ադրբեջան, հայաստան, սումգայիթ, հայ գերիներ, անհետ կորածներ, բաքու, հայ յեղափոխական դաշնակցություն (հյդ)
13:56 23.02.2025 (Թարմացված է: 14:09 23.02.2025) Բողոքի ակցիան ավարտվել է զոհերի հիշատակին և հայ ռազմագերիների ազատ արձակման համար բարձրացված աղոթքով։
ԵՐԵՎԱՆ, 23 փետրվարի – Sputnik. Վաշինգտոնում ՀՅԴ երիտասարդները հայ համայնքի հետ միասին բողոքի ակցիա են իրականացրել Ադրբեջանի դեսպանատան առջև։
Նրանք հավաքը կազմակերպել են Սումգայիթի ջարդերի 37-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
Բողոքի ակցիայի ընթացքում համայնքի ներկայացուցիչները հիշատակել են նաև 1988, 1990, 1992 թվականներին տեղի ունեցած Կիրովաբադի, Բաքվի և Մարաղայի զանգվածային ջարդերը։
Հավաքվածները միջազգային հանրությունից պահանջել են, որ քայլեր ձեռնարկվեն Ադրբեջանի պատասխանատվության ենթարկելու` Արցախում իրականացված էթնիկ զտումների համար, ինչպես նաև քայլեր ձեռնարկեն հայ ռազմագերիների ազատ արձակման ուղղությամբ։
Ակցիայի մասնակիցները բազմաթիվ պաստառներ են պահել իրենց ձեռքերում` «Կանգնեցրե՛ք ադրբեջանցիների դաժանությունը», «հիշե՛ք Սումգայիթը, պահանջե՛ք արդարություն», «200 հայ պատանդ խոշտանգվում է» և մի շարք այլ գրառումներով։
Բողոքի ակցիան ավարտվել է զոհերի հիշատակին և հայ ռազմագերիների ազատ արձակման համար բարձրացված աղոթքով։