© Photo : АРФД Վաշինգտոնում հայերն Ադրբեջանի դեսպանատան մոտ ակցիա են իրականացրել
Վաշինգտոնում հայերն Ադրբեջանի դեսպանատան մոտ ակցիա են իրականացրել - Sputnik Արմենիա, 1920, 23.02.2025
Բողոքի ակցիան ավարտվել է զոհերի հիշատակին և հայ ռազմագերիների ազատ արձակման համար բարձրացված աղոթքով։
ԵՐԵՎԱՆ, 23 փետրվարի – Sputnik. Վաշինգտոնում ՀՅԴ երիտասարդները հայ համայնքի հետ միասին բողոքի ակցիա են իրականացրել Ադրբեջանի դեսպանատան առջև։
Նրանք հավաքը կազմակերպել են Սումգայիթի ջարդերի 37-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
Բողոքի ակցիայի ընթացքում համայնքի ներկայացուցիչները հիշատակել են նաև 1988, 1990, 1992 թվականներին տեղի ունեցած Կիրովաբադի, Բաքվի և Մարաղայի զանգվածային ջարդերը։
Հավաքվածները միջազգային հանրությունից պահանջել են, որ քայլեր ձեռնարկվեն Ադրբեջանի պատասխանատվության ենթարկելու` Արցախում իրականացված էթնիկ զտումների համար, ինչպես նաև քայլեր ձեռնարկեն հայ ռազմագերիների ազատ արձակման ուղղությամբ։
Молодежь АРФД совместно с армянской общиной организовала акцию протеста перед посольством Азербайджана, чтобы осудить 37-ю годовщину массовых убийств в Сумгаите, Баку, Кировабаде и Мараге (22 февраля 2025). Вашингтон - Sputnik Արմենիա, 1920, 23.02.2025
Ակցիայի մասնակիցները բազմաթիվ պաստառներ են պահել իրենց ձեռքերում` «Կանգնեցրե՛ք ադրբեջանցիների դաժանությունը», «հիշե՛ք Սումգայիթը, պահանջե՛ք արդարություն», «200 հայ պատանդ խոշտանգվում է» և մի շարք այլ գրառումներով։