© Social media of Iveta TonoyanԳագիկ Ծառուկյան, Բելլա Բաբախանյան
Գագիկ Ծառուկյան, Բելլա Բաբախանյան - Sputnik Արմենիա, 1920, 23.02.2025
Գագիկ Ծառուկյանը հույս է հայտնել, որ որոշ իրավական ընթացակարգերի ավարտից հետո բլոգեր Բելլա Բաբախանյանը կկարողանա իր հայրենիքում լինել ու հրավիրել է նրան Հայաստան։
ԵՐԵՎԱՆ, 23 փետրվարի – Sputnik. Գործարար Գագիկ Ծառուկյանն օգտագործել է իր կապերը, որպեսզի Բելառուսում գործող և ադրբեջանցիների կողմից սոցցանցերում հալածվող բլոգեր Բելլա Բաբախանյանին իրավական և այլ աջակցություն ցուցաբերվի։ Տեղեկությունը հայտնել է Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը, որը գրառմանը կից լուսանկար է հրապարակել։
Նշենք, որ Բելառուսում բնակվող Բելլա Բաբախանյանը սոցցանցերում պաշտպանում է հայկական շահերը, համարձակ քննարկումներ ունենում ադրբեջանցիների հետ։ Սոցցանցերում նա հանդես է գալիս «Բելլայի մոտ» կեղծանվամբ։ Փետրվարի կեսերին նա հայտնել էր, որ ադրբեջանցիները սպառնում են իրեն և, որ Բելառուսում ամեն բան ադրբեջանցիները գնել են։ Նա նաև ասել էր, որ իրեն շուտով ձերբակալելու են ու հանձնեն Ադրբեջանին։ Փետրվարի 14-ին արդեն լուրեր տարածվեցին, որ Բաքվի հայցի հիման վրա բլոգերը ձերբակալվել է, բայց պաշտոնապես այդ լուրը չի հաստատվել։
Ըստ որոշ տեղեկությունների` Բելլային մեղադրում են Բելառուսի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով, այդ թվում՝ ազգային, կրոնական թշնամանքի հրահրում, պատերազմի քարոզչություն, զրպարտություն, նույնիսկ սպանության սպառնալիք։
«Մեր հայրենակցուհին հայտնվել է բարդ իրավիճակում, և Գագիկ Ծառուկյանն իր պարտքը համարեց` օգտագործել բոլոր հնարավոր ու հասանելի եղանակները, դիվանագիտական ուղիները, անձնական և մարդկային բոլոր կապերը` իրավիճակը հասկանալու, ռիսկերը ճիշտ գնահատելու, տեղում իրավական և այլ աջակցություն կազմակերպելու համար։ Այս լուսանկարն արվել է այս օրերին` թեմայի շուրջ հայաստանյան հանրության լարվածությունը մի քիչ փարատելու համար»,– նշել է Տոնոյանը։
Որոշ իրավական ընթացակարգերի ավարտից հետո Գագիկ Ծառուկյանը հույս է հայտնել, որ Բելլան շուտով կլինի հայրենիքում ու նրան հրավիրել է Հայաստան։