ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի – Sputnik. 2026 թվականի հունվարի 1–ից Հայաստանում բոլոր աշխատանքային պայմանագրերը պարտադիր պետք է կնքվեն էլեկտրոնային թվային համակարգով, իսկ մինչ այդ այս տարվա հուլիս 1–ից կգործի կամավորության սկզբունքը։ Այս մասին ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Ժորա Սարգսյանը։Նրա խոսքով` երբ գործատուն լրացնի բոլոր պարտադիր դաշտերը, պետք է դնի էլեկտրոնային ստորագրություն (գործատուն իր անունից ստորագրելու լիազորություն կարող է տալ այլ անձի)։ Աշխատանքի ընդունվողն իր էլեկտրոնային հասցեին կստանա ծանուցում, որ ստեղծվել է պայմանագիր։«Աշխատանքի ընդունվողի համար այդ ամենը տեղի է ունենում «Ես եմ» հարթակում։ Մուտք գործելով հարթակ` աշխատանքի ընդունվողը տեսնում է իր համար ստեղծված պայմանագիրը, և եթե համաձայն է, դնում է իր էլեկտրոնային ստորագրությունը»,– պարզաբանեց Սարգսյանը։Հարթակում հնարավոր կլինի նաև փոփոխություններ կատարել պայմանագրում։ Աշխատանքից ազատվելու հրամանը նույնպես տրվելու է այդ հարթակում։Նա նաև նշեց, որ 2026 թվականի հունվարի 1–ից մինչև դեկտեմբերի 31–ը ժամանակ է տրվելու գործատուներին, որպեսզի իրենց աշխատողների (որոնք ավելի վաղ են ընդունվել աշխատանքի) պայմանագրերը ևս հարթակում լրացնեն։«Պետք է լրացնել այն աշխատողների տվյալները, որոնք դեռ աշխատում են իրենց մոտ»,–ասաց Սարգսյանը։Նա ընդգծեց, որ աշխատանքային պայմանագրերի կնքման թվային համակարգի ներդրումը կլուծի մի կարևոր խնդիր` չեն լինի աշխատանքային պայմանագրեր, որոնք չեն համապատասխանում աշխատանքային օրենսդրությանը։ Այսինքն` եթե գործատուն պայմանագրի պարտադիր դաշտերից մեկն անգամ չլրացնի, չի կարող շարունակել լրացնելու գործընթացը։Հայաստանից Կատար աշխատանքի մեկնողների համար ընթացակարգը կպարզեցվի
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/1756/57/17565725_76:0:1535:1094_1920x0_80_0_0_f20537d79184bc614519142d279165af.jpg.webpSputnik Արմենիա
հայաստան, աշխատանք, պայմանագիր, ժորա սարգսյան
12:09 19.02.2025 (Թարմացված է: 13:48 19.02.2025) Հարթակում պետք է ներկայացվեն այն տեղեկությունները, որոնք պարտադիր են աշխատանքային պայմանագրի համար։
ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի – Sputnik. 2026 թվականի հունվարի 1–ից
Հայաստանում բոլոր աշխատանքային պայմանագրերը պարտադիր պետք է կնքվեն էլեկտրոնային թվային համակարգով, իսկ մինչ այդ այս տարվա հուլիս 1–ից կգործի կամավորության սկզբունքը։ Այս մասին ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Ժորա Սարգսյանը։
«Պետական եկամուտների կոմիտեի հարթակում լինելու է պորտալ, որտեղ մուտք են գործելու գործատուները։ Նրանք լրացնելու են աշխատանքային պայմանագրի պարտադիր դաշտերը։ Բացի դրանից, գործատուն կարող էաշխատողի հետ համաձայնությամբ ավել պայմաններ ավելացնել պայմանագրում, եթե դրա կարիքը տեսնում է։ Գործատուն և աշխատողն իրենք կարող են որոշել` հարթակում այդ ինֆորմացիան ավելացնեն, թե դա լինի առանձին համաձայնագրերի միջոցով»,–ասաց Սարգսյանը։
Նրա խոսքով` երբ գործատուն լրացնի բոլոր պարտադիր դաշտերը, պետք է դնի էլեկտրոնային ստորագրություն (գործատուն իր անունից ստորագրելու լիազորություն կարող է տալ այլ անձի)։ Աշխատանքի ընդունվողն իր էլեկտրոնային հասցեին կստանա ծանուցում, որ ստեղծվել է պայմանագիր։
«Աշխատանքի ընդունվողի համար այդ ամենը տեղի է ունենում «Ես եմ» հարթակում։ Մուտք գործելով հարթակ` աշխատանքի ընդունվողը տեսնում է իր համար ստեղծված պայմանագիրը, և եթե համաձայն է, դնում է իր էլեկտրոնային ստորագրությունը»,– պարզաբանեց Սարգսյանը։
Հարթակում հնարավոր կլինի նաև փոփոխություններ կատարել պայմանագրում։ Աշխատանքից ազատվելու հրամանը նույնպես տրվելու է այդ հարթակում։
Նա նաև նշեց, որ 2026 թվականի հունվարի 1–ից մինչև դեկտեմբերի 31–ը ժամանակ է տրվելու գործատուներին, որպեսզի իրենց աշխատողների (որոնք ավելի վաղ են ընդունվել աշխատանքի) պայմանագրերը ևս հարթակում լրացնեն։
«Պետք է լրացնել այն աշխատողների տվյալները, որոնք դեռ աշխատում են իրենց մոտ»,–ասաց Սարգսյանը։
Նա ընդգծեց, որ աշխատանքային պայմանագրերի կնքման թվային համակարգի ներդրումը կլուծի մի կարևոր խնդիր` չեն լինի աշխատանքային պայմանագրեր, որոնք չեն համապատասխանում աշխատանքային օրենսդրությանը։ Այսինքն` եթե գործատուն պայմանագրի պարտադիր դաշտերից մեկն անգամ չլրացնի, չի կարող շարունակել լրացնելու գործընթացը։