ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի – Sputnik. Այսօր Եթովպիայի մայրաքաղաք Ադիս Աբեբայում Sputnik–ի բազմաֆունկցիոնալ տեղեկատվական կենտրոն է բացվել։Նա հավելել է, որ նոր կենտրոնը կհարստացնի աշխարհի տեղեկատվական պատկերը: Կիսելյովի խոսքով՝ շատ կարևոր է, որ երկրի բնակիչները հնարավորություն ունենան տարբեր տեսակետներ իմանալ աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ:«Առայժմ 12 տեղացի լրագրող կաշխատի, բայց մենք նախատեսում ենք կրկնապատկել այս թիվը։ Այսօրվանից մենք Telegram ալիք և առցանց հավելված ենք գործարկել ամհարերենով։ Նախատեսում ենք նաև ռադիոհեռարձակում իրականացնել։ Այսօր արդեն առաջին հյուրն է եղել` ՌԴ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Իվանովնա Մատվիենկոն, և նա է տվել առաջին հարցազրույցը», - ամփոփել է «Ռոսիա սեգոդնյա» մեդիախմբի գլխավոր տնօրենը։Մատվիենկոն իր հերթին նշելէ, որ չի կասկածում նոր խմբագրական կենտրոնի հաջողությանը: Նրա խոսքով՝ Ադիս Աբեբայում խմբագրական կենտրոն բացելու պատճառն այն է, որ ՌԴ-ի և Եթովպիայի դիրքորոշումները համընկնում են մի շարք հարցերում, մեկ այլ պատճառ է նաև ժողովուրդների հոգևոր, մշակութային մտերմությունը:«Նման մտերմության հայտնի խորհրդանիշը մեր մեծ բանաստեղծ Ալեքսանդր Սերգեևիչ Պուշկինն է», - փաստել է քաղաքական գործիչը ։Sputnik-ը լրատվական գործակալություն և ռադիոկայան է` տասնյակ երկրներում մուլտիմեդիոն տեղեկատվական ներկայացուցչություններով: Sputnik-ն ունի ավելի քան 32 լեզվով կայքեր, բջջային հավելվածներ և էջեր սոցիալական կայքերում, իրականացնում է անալոգային և թվային ռադիոհեռարձակում: Sputnik-ի լուրերը շուրջօրյա ռեժիմով թողարկվում են անգլերեն, արաբերեն, իսպաներեն և չինարեն տարբերակներով:Sputnik տեղեկատվական ռեսուրսների լսարանն ամսական ավելի քան 200 միլիոնի է հասնում։ Sputnik–ն ընդգրկված է «Ռոսիա սեգոդնյա» մեդիախմբում: Sputnik–ի գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Մոսկվայում:Sputnik–ի ղեկավարները դարձել են «Ռուսաստանի մեդիամենեջեր» մրցանակի դափնեկիրներ
Церемония открытия многофункционального информационного хаба Sputnik в Эфиопии
Многофункциональный информационный хаб Sputnik открылся в Эфиопии. В торжественной церемонии открытия приняли участие гендиректор международной медиагруппы "Россия сегодня" Дмитрий Киселев и председатель Совета Федерации Валентина Матвиенко.
PT0M47S
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/02/14/85966540_240:0:1680:1080_1920x0_80_0_0_4c7c3ab944aafaf57f8cba53de339c5a.jpg.webpSputnik Արմենիա
sputnik, եթովպիա, видео
21:55 19.02.2025 (Թարմացված է: 13:17 20.02.2025) Եթովպիայում Sputnik-ի նոր տեղեկատվական կենտրոնը կդառնա ռուսական ԶԼՄ-ների առաջին մասնաճյուղը, որը ամհարերենով կհեռարձակվի։
ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի – Sputnik. Այսօր Եթովպիայի մայրաքաղաք Ադիս Աբեբայում Sputnik–ի բազմաֆունկցիոնալ տեղեկատվական կենտրոն է բացվել։
«Սա մեր գլոբալ գործակալության հսկայական խմբագրական կենտրոնն է, որը մենք բացում ենք հենց Եթովպիայում՝ որպես արաբական Աֆրիկայից դուրս առաջին խմբագրական կենտրոն։ Սա չպետք է շփոթել թղթակցային կետի հետ։ Թղթակցային կետում լրագրողը տեղեկություններ է փոխանցում իր հայրենիք, և այդ առումով նրա գործառույթները սահմանափակ են: Այստեղ, ընդհակառակը, մենք ստեղծում ենք տեղի լրագրողներից կազմված խմբագրություն, որոնք ապահովված են Ռուսաստանի տեղեկատվական գործակալության ամբողջ մեդիափորձով և ունեն տեղական լրատվամիջոցի արտոնագիր», – ասել է «Ռոսիա սեգոդնյա» միջազգային մեդիախմբի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովը խմբագրական կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ։
Նա հավելել է, որ նոր կենտրոնը կհարստացնի աշխարհի տեղեկատվական պատկերը: Կիսելյովի խոսքով՝ շատ կարևոր է, որ երկրի բնակիչները հնարավորություն ունենան տարբեր տեսակետներ իմանալ աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ:
«Առայժմ 12 տեղացի լրագրող կաշխատի, բայց մենք նախատեսում ենք կրկնապատկել այս թիվը։ Այսօրվանից մենք Telegram ալիք և առցանց հավելված ենք գործարկել ամհարերենով։ Նախատեսում ենք նաև ռադիոհեռարձակում իրականացնել։ Այսօր արդեն առաջին հյուրն է եղել` ՌԴ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Իվանովնա Մատվիենկոն, և նա է տվել առաջին հարցազրույցը», - ամփոփել է «Ռոսիա սեգոդնյա» մեդիախմբի գլխավոր տնօրենը։
Մատվիենկոն իր հերթին նշելէ, որ չի կասկածում նոր խմբագրական կենտրոնի հաջողությանը: Նրա խոսքով՝ Ադիս Աբեբայում խմբագրական կենտրոն բացելու պատճառն այն է, որ ՌԴ-ի և Եթովպիայի դիրքորոշումները համընկնում են մի շարք հարցերում, մեկ այլ պատճառ է նաև ժողովուրդների հոգևոր, մշակութային մտերմությունը:
«Նման մտերմության հայտնի խորհրդանիշը մեր մեծ բանաստեղծ Ալեքսանդր Սերգեևիչ Պուշկինն է», - փաստել է քաղաքական գործիչը ։
Sputnik-ը լրատվական գործակալություն և ռադիոկայան է` տասնյակ երկրներում մուլտիմեդիոն տեղեկատվական ներկայացուցչություններով: Sputnik-ն ունի ավելի քան 32 լեզվով կայքեր, բջջային հավելվածներ և էջեր սոցիալական կայքերում, իրականացնում է անալոգային և թվային ռադիոհեռարձակում: Sputnik-ի լուրերը շուրջօրյա ռեժիմով թողարկվում են անգլերեն, արաբերեն, իսպաներեն և չինարեն տարբերակներով:
Sputnik տեղեկատվական ռեսուրսների լսարանն ամսական ավելի քան 200 միլիոնի է հասնում։ Sputnik–ն ընդգրկված է «Ռոսիա սեգոդնյա» մեդիախմբում: Sputnik–ի գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Մոսկվայում: