© Sputnik / Максим Богодвид / Անցնել մեդիապահոցԱրխիվային լուսանկար
Արխիվային լուսանկար - Sputnik Արմենիա, 1920, 19.02.2025
Սարգիս Կարապետյանի խոսքով՝ նվազել է նաև ՏՏ ոլորտի ընկերությունների թիվը։
ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի – Sputnik. ՀՀ–ում ՏՏ ընկերությունների աշխատակիցների թիվը 2024 թվականին նվազել է մոտ 2 հազարով։ Այս մասին Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ, UATE) տարեկան 24-րդ համաժողովի ժամանակ հայտարարել է կազմակերպության գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը։
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2024 թվականի վերջի դրությամբ ՏՏ և հեռահաղորդակցության ոլորտներում աշխատել է շուրջ 45,6 հազար մարդ։
Նրա խոսքով` նվազել է նաև ընկերությունների թիվը՝ 11 –հազարից հասնելով 6 հազարի։
ՏՏ-ն լճացել է, էներգետիկան` աճել, ուսուցիչը «լուսանցքում» է. միջին աշխատավարձերը ՀՀ-ում
Հիմնականում դա պայմանավորված է դոլարի նկատմամբ դրամի փոխարժեքի աճով՝ 2022 թվականին մոտ 20 տոկոսով։ Դրա պատճառով տեղական ընկերությունների աշխատանքի ինքնարժեքը դոլարային արտահայտությամբ աճել է, և, հետևաբար, նրանք ավելի քիչ մրցունակ են դարձել գնային առումով:
Սրա պատճառով շատ ընկերություններ, որոնք նախկինում աշխատում էին 15-20% շահույթով, այժմ նվազագույն շահույթ ունեն։
Կարապետյանի խոսքով՝ սա անկման միակ պատճառը չէ, կա մեկ այլ պատճառ՝ ծրագրավորման մեջ արհեստական ​բանականության և լեզուների խոշոր մոդելների (LLM) աճող կիրառությունը։ Դրանց պատճառով ԱՄՆ-ում ՏՏ ոլորտում նոր թափուր աշխատատեղերի թիվը 2022 թվականի համեմատ նվազել է մոտ 70%-ով։ Կարապետյանը նշել է, որ դա չի կարող չազդել իրենց գործընկեր ընկերությունների վիճակի վրա, այդ թվում՝ Հայաստանում։
Նշենք, որ վիճակագրության համաձայն՝ Հայաստանում ՏՏ ոլորտի շրջանառությունը 2024 թվականին աճել է 14,5%-ով, սակայն այն ներառում է նաև մոլախաղային հարթակների և բուքմեյքերական գրասենյակների համար ծրագրային ապահովման մշակումը։