ԵՐԵՎԱՆ, 18 փետրվարի – Sputnik. Թուրքիայի Շանլըուրֆա նահանգի (պատմ.՝ Ուրֆա) Հալֆեթի շրջանում վաճառքի է հանվել հայկական եկեղեցու հողատարածքը։ Ինչպես տեղեկացնում է ermenihaber.am–ը, նման հայտարարություն է տեղադրվել 2025-ի փետրվարի 5-ին անշարժ գույքի գործակալության կայքում և նշվել, որ «հայկական եկեղեցու և քահանայի տան» զբաղեցրած հողատարածքը վաճառվում է 2 մլն 810 հազար լիրայով (մոտ 77.500 դոլար)։Կայքը նշել է, որ եկեղեցու տարածքը կազմում է 904 քմ է, և առկա է շինության սեփականության վկայականը։Հայկական եկեղեցու հարևանությամբ բնակվող քաղաքացիներից մեկն ասել է, որ այդտեղ նախկինում հայեր են ապրել, ու գյուղում հայկական եկեղեցի և քահանայի տուն է եղել։ Ըստ նրա՝ հայերը մոտ 120 տարի առաջ են գյուղից հեռացել, և դրանից հետո եկեղեցու մի մասը մզկիթի է վերածվել։Նա նշել է, որ եկեղեցու պատերին, ինչպես նաև տան պատերին նախշեր են եղել։ Այդ նախշազարդ պատերը 2023-ի փետրվարյան երկրաշարժի հետևանքով փլուզվել են։Թուրքիայում հերթական հայկական եկեղեցին են ավերել
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/1979/85/19798552_176:0:1424:936_1920x0_80_0_0_1f2efa4b71fa1c37ac2276968729b87a.jpg.webpSputnik Արմենիա
թուրքիա, եկեղեցի, հայեր, հող, անշարժ գույք
13:53 18.02.2025 (Թարմացված է: 13:54 18.02.2025) Հայկական եկեղեցու և քահանայի տան հողատարածքը վաճառքի է հանվել անշարժ գույքի գործակալության կայքում։
ԵՐԵՎԱՆ, 18 փետրվարի – Sputnik. Թուրքիայի Շանլըուրֆա նահանգի (պատմ.՝ Ուրֆա) Հալֆեթի շրջանում վաճառքի է հանվել հայկական եկեղեցու հողատարածքը։ Ինչպես տեղեկացնում է
ermenihaber.am–ը, նման հայտարարություն է տեղադրվել 2025-ի փետրվարի 5-ին անշարժ գույքի գործակալության կայքում և նշվել, որ «հայկական եկեղեցու և քահանայի տան» զբաղեցրած հողատարածքը վաճառվում է 2 մլն 810 հազար լիրայով (մոտ 77.500 դոլար)։
Կայքը նշել է, որ եկեղեցու տարածքը կազմում է 904 քմ է, և առկա է շինության սեփականության վկայականը։
Հայկական եկեղեցու հարևանությամբ բնակվող քաղաքացիներից մեկն ասել է, որ այդտեղ նախկինում հայեր են ապրել, ու գյուղում հայկական եկեղեցի և քահանայի տուն է եղել։ Ըստ նրա՝ հայերը մոտ 120 տարի առաջ են գյուղից հեռացել, և դրանից հետո եկեղեցու մի մասը մզկիթի է վերածվել։
Նա նշել է, որ եկեղեցու պատերին, ինչպես նաև տան պատերին նախշեր են եղել։ Այդ նախշազարդ պատերը 2023-ի փետրվարյան երկրաշարժի հետևանքով փլուզվել են։